התקיפה אמש בלטקיה

דיווח: הצבא הסורי יירט בשוגג מטוס רוסי בתקיפה בלטקיה

מקור בכיר מסר לרשת CNN כי הצבא האמריקני מעריך שבמהלך הניסיון ליירט את הטילים ששוגרו לעבר עיר החוף - הופל בטעות המטוס הרוסי. משרד ההגנה במוסקווה הודיע כי הקשר עם המטוס, שבו היו 14 אנשי צוות, אבד בזמן תקיפות של מטוסי F-16 ישראליים
רועי קייס ומואב ורדי
18 בספטמבר 2018
07:17

בצבא האמריקני העריכו כי כוחות ההגנה האווירית של סוריה הפילו בטעות מטוס רוסי הלילה (שלישי) מול חופי סוריה, בעת שניסו ליירט טילים ששוגרו לעבר יעדים באזור לטקיה שבמערב סוריה - כך מסר מקור בכיר לרשת CNN. במטוס הרוסי היו 14 אנשי צוות והחיפושים אחריו נמשכים. 

משרד ההגנה במוסקווה הודיע כי הקשר עם המטוס, שטס מעל הים התיכון, אבד בעת שארבעה מטוסי F-16 של ישראל תקפו יעדים באזור עיר החוף הסורית. עוד טענו הרוסים כי זיהו ירי מספינת טילים צרפתית בים התיכון.


רשת סקיי בשפה הערבית דיווחה כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה אמש, בהסתמך על הארגון הסורי לזכויות האדם. הלילה דווח כי בלטקיה הותקפו מחסני נשק וכי 10 אנשי צבא סורים נפצעו, חלקם באורח קשה. בנוסף, נטען כי כלי טיס לא מאויש הופל בפרברי העיר באניאס ליד עיר החוף טרטוס.

אמש דיווחו כלי התקשורת הרשמיים בסוריה על שורת פיצוצים עזים בלטקיה כתוצאה מתקיפה. בהמשך אמר גורם צבאי סורי רשמי לסוכנות הידיעות הסורית שמערכות הנ"מ הופעלו בעקבות "טילים עוינים" ששוגרו מכיוון הים, וכי כמה מהם הופלו לפני שהגיעו ליעדם. פיצוצים עזים נשמעו ברחבי מחוז חמה, חומס, טרטוס ולטקיה כתוצאה מפעילות מערכות הנ"מ הסוריות שפעלו, לפי הדיווחים, במשך יותר משעה כדי להדוף את המתקפה.

היעד של התקיפה, לפי כלי התקשורת הרשמיים, הוא המוסד לתעשיות טכנולוגיות בלטקיה. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם טען אמש כי טרם ברור אם התקיפה הייתה ישראלית או של המערב. לטענתו, הותקפו מחסני נשק ששייכים לאותו מוסד טכנולוגי בפרברים המזרחיים של העיר לטקיה.