הפלת המטוס הרוסי: שגריר ישראל במוסקווה זומן לשיחה

משרד ההגנה הרוסי הודיע שמערכות הנ"מ הסוריות, שהופעלו בעקבות התקיפה הישראלית בלטקיה, הפילו את מטוס התובלה אתמול מול חופי סוריה. שרידי המטוס אותרו כ-30 ק"מ מהחוף ונאספו חפציהם של 15 החיילים שנהרגו. שר ההגנה שויקו לליברמן: ישראל אשמה בהפלת המטוס, שומרים את הזכות לנקוט צעדים נוספים
רועי קייס, עמיחי שטיין וגילי כהן
18 בספטמבר 2018
11:08
עודכן ב 13:23

שגריר ישראל במוסקווה, גרי קורן, זומן היום (שלישי) לשיחה במשרד החוץ הרוסי בעקבות הפלת מטוס התובלה הרוסי אמש מול חופי סוריה. קודם לכן שוחח שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ואמר לו כי ישראל אשמה בהפלת המטוס. עוד אמר שויגו כי "פעולות הצבא הישראלי אינן עומדות ברוח השותפות הישראלית-רוסית. אנו שומרים לעצמנו את הזכות לנקוט צעדים נוספים".

משרד ההגנה הרוסי מסר כי שרידי המטוס אותרו כ-30 ק"מ מהחוף הסורי. מהמקום נאספו שברים, וכן חפצים אישיים של 15 החיילים בצבא הרוסי שהיו במטוס ונהרגו.

ההסבר לתקרית הפלת המטוס, כפי שפרסם משרד ההגנה הרוסי

היום הודיע משרד ההגנה הרוסי הודיע כי מערכות נ"מ סוריות מסוג S-200, שפעלו בעקבות תקיפה ישראלית בלטקיה שבמערב סוריה, הפילו מטוס תובלה רוסי אמש מול חופי סוריה. "ישראל הודיעה לנו על התקיפה רק דקה לפני, מה שלא הותיר זמן למטוסינו להגיע לאזור בטוח", נכתב בהודעת המשרד.

"ישראל ידעה בוודאות שמטוסינו באזור, ברור לנו שהטייסים ראו את המטוס לקראת נחיתה ועדיין ביצע את הפרובוקציה. הדבר נוגד את רוח שיתוף הפעולה בין ישראל לרוסיה. היא סיכנה את מטוסינו ושמה אותם בקו האש מול מערכות הנ"מ הסוריות. רוסיה שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בפעולות המתאימות בעקבות התוקפנות הישראלית".

בקרמלין מסרו כי הם לומדים את האירוע. "אנחנו כמובן מודאגים מאוד מהתקרית הלילה", ציין דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב.


הלילה העריך הצבא האמריקני כי כוחות ההגנה האווירית של סוריה הפילו בטעות מטוס רוסי, בעת שניסו ליירט טילים ששוגרו לעבר יעדים באזור לטקיה שבמערב סוריה - כך מסר מקור בכיר לרשת CNN. במטוס הרוסי היו 14 אנשי צוות והחיפושים אחריו נמשכים. משרד ההגנה במוסקווה הודיע כי הקשר עם המטוס, שטס מעל הים התיכון, אבד בעת שארבעה מטוסי F-16 של ישראל תקפו יעדים באזור עיר החוף הסורית.

עוד טענו הרוסים כי זיהו ירי מספינת טילים צרפתית בים התיכון. בצבא צרפת הכחישו את הטענה שספינה צרפתית הייתה מעורבת בתקיפה.

רשת סקיי בשפה הערבית דיווחה כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה אמש, בהסתמך על הארגון הסורי לזכויות האדם. בתקיפה הופצצו מחסני נשק ו-10 אנשי צבא סורים נפצעו, חלקם באורח קשה.