צילום: עופר צידון, פלאש 90

"ישראל מטילה על משטר אסד את האחריות על הפלת המטוס הרוסי"

בצה"ל הודיעו כי תקפו הלילה מתקן ובו נשק מדויק שתוכנן לעבור לחיזבאללה. בתגובה לזעם במוסקווה, נמסר כי ישראל מצטערת על מותם של אנשי צוות המטוס הרוסי, אך מתחקיר ראשוני עולה כי סוללות הנ"מ הסוריות ירו ללא הבחנה, ורק לאחר שכל המטוסים שבו לארץ
רועי שרון וכרמלה מנשה
18 בספטמבר 2018
14:49

בצה"ל אמרו היום (שלישי) כי האחריות המלאה להפלת המטוס הרוסי אמש מול חופי סוריה מוטלת על משטר אסד, וכי גם איראן וחיבזאללה נושאות באחריות לאירוע. בתגובה לזעם במוסקווה, נמסר כי ישראל מביעה צער על מותם של אנשי צוות המטוס הרוסי. גורם מדיני מסר כי ישראל עומדת בקשר רצוף עם גורמי הממשל וגורמי הצבא הרוסיים בכל הדרגים ומעבירה להם פרטים.

לדברי דובר צה"ל, התקיפה הלילית באזור לטקיה כוונה לעבר מתקן של הצבא הסורי, ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון, שנועד לתקוף את ישראל. עוד צוין בין צה"ל לצבא הרוסי פועל מנגנון מניעת חיכוך שסוכם בין מנהיגי המדינות והוכיח עצמו מספר רב של פעמים בשנים האחרונות. מנגנון זה פעל גם הלילה. 


עוד נמסר כי מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי ירי מערכות הנ"מ הסוריות היה נרחב ולא מדויק, וכי הסוללות ירו ללא הבחנה ומבלי לוודא שאין מטוסים רוסיים באזור. עוד עלה כי שיגור הטילים התבצע בזמן שמטוסי חיל האוויר כבר שבו בשטח ישראל, וכי המטוס הרוסי שנפגע כלל לא היה במרחב הפעולה בזמן שבוצעה התקיפה הישראלית בלטקיה. הובהר כי ישראל תעביר לממשלת רוסיה את כל המידע הנחוץ לבירור האירוע ולאישוש העובדות שעלו בתחקיר זה.

מוקדם יותר היום הודיע משרד ההגנה הרוסי כי מערכות נ"מ סוריות מסוג S-200, שפעלו בעקבות תקיפה ישראלית בלטקיה שבמערב סוריה, הפילו מטוס תובלה רוסי אמש מול חופי סוריה. "ישראל הודיעה לנו על התקיפה רק דקה לפני, מה שלא הותיר זמן למטוסינו להגיע לאזור בטוח", נכתב בהודעת המשרד.

ההסבר לתקרית הפלת המטוס, שפרסם משרד ההגנה הרוסי

"ישראל ידעה בוודאות שמטוסינו באזור, ברור לנו שהטייסים ראו את המטוס לקראת נחיתה ועדיין ביצע את הפרובוקציה. הדבר נוגד את רוח שיתוף הפעולה בין ישראל לרוסיה. היא סיכנה את מטוסינו ושמה אותם בקו האש מול מערכות הנ"מ הסוריות. רוסיה שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בפעולות המתאימות בעקבות התוקפנות הישראלית".

בהמשך, זומן שגריר ישראל במוסקווה, גרי קורן, לשיחת נזיפה במשרד החוץ הרוסי. קודם לכן שוחח שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו, עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ואמר לו כי ישראל אשמה בהפלת המטוס. עוד אמר שויגו כי "פעולות הצבא הישראלי אינן עומדות ברוח השותפות הישראלית-רוסית. אנו שומרים לעצמנו את הזכות לנקוט צעדים נוספים".