תיעוד האתר בלטקיה לאחר התקיפה שפורסם אמש בסוריה

הפלת המטוס הרוסי: בישראל חוששים מצמצום חופש הפעולה בסוריה

התקרית הקשה עלולה לפגוע ביכולתה של ישראל לפעול במרחב הצפוף שבו טסים כל הצדדים. עם זאת, גורמי ביטחון הדגישו כי ישראל לא תשנה את מדיניותה והיא נחושה למנוע התבססות צבאית איראנית בסוריה ונסיונות של אירן להעביר משלוחי נשק לחיזבאללה. היום ייצא למוסקבה מפקד חיל האויר עמיקם נורקין
כרמלה מנשה
20 בספטמבר 2018
06:31

בישראל חוששים כי תקרית הפלת המטוס הרוסי תיפגע בחופש הפעולה של ישראל בסוריה ותקשה על ישראל לפעול במרחב הצפוף שבו טסים כל הצדדים. עם זאת, גורמי ביטחון הדגישו כי ישראל לא תשנה את מדיניותה והיא נחושה למנוע התבססות צבאית איראנית בסוריה ואת הניסיונות להעביר משלוחי נשק לחיזבאללה, כך נודע הבוקר (חמישי) לכאן חדשות. 

היום ייצא למוסקבה מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין על מנת להציג את ממצאי התחקיר בצה"ל אודות הפלת המטוס. נורקין ילווה במשלחת הכוללת את ראש חטיבת קשרי החוץ, קצינים מחיל האוויר, אגף המודיעין,  ואגף המבצעים, אשר צפויה להציג גם את המידע המקדים לתקיפה. בנוסף יוצגו לרוסים המשך הניסיונות האיראניים להתבססות צבאית בסוריה ולהעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה. בצה"ל הדגישו בעת היירוט מטוסי חיל האוויר כבר היו בשטח ישראל.

אמש התייחס לראשונה נשיא סוריה בשאר אל-אסד לתקיפה שארעה בשני בלילה, ושלח איגרת תנחומים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שבה הביע צער על מותם של אנשי הצבא הרוסי בתקרית הפלת המטוס מאש הנ"מ הסורי. באיגרת אמר אסד שהתקרית היא "תוצאה של הרברבנות וההשתוללות הישראלית הרגילה שתמיד משתמשת באמצעים המזוהמים ביותר כדי להשיג את מטרותיה השפלות ולהוציא לפועל את תוקפנותה באזור".

בנוסף אמש נאם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה וציין כי המשך התקיפות הישראליות הן "מצב בלתי נסבל שצריך למצוא לו פתרון". בנוסף, נסראללה טען כי המטוסים הישראליים חודרים למרחב הלבנוני כשהם מבצעים את אותן תקיפות, ועל כן "עלינו כלבנונים לחשוב על דרך למנוע מישראל להפוך את המרחב האווירי שלנו לשטח הפקר".

ההסבר לתקרית הפלת המטוס, שפרסם משרד ההגנה הרוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח שלשום בטלפון עם נשיא רוסיה לדימיר פוטין והביע צער בשם מדינת ישראל על מותם של החיילים הרוסים. נתניהו אמר שהאחריות להפלת המטוס מוטלת על סוריה. הוא ציין את החשיבות של המשך התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה, שהצליח למנוע אבדות רבות משני הצדדים בשלוש השנים האחרונות. נתניהו הציע לשלוח את מפקד חיל האוויר למוסקבה כדי להעביר את מלוא הפרטים הנחוצים, וכאמור הוא צפוי להגיע למוסקבה היום.

מנגד, לפי הודעת הקרמלין אודות השיחה, פוטין אמר לנתניהו כי המטוס הרוסי הופל על ידי מערכות הנ"מ של סוריה כתוצאה מכך שההסכמים בין ישראל לרוסיה לגבי מניעת תקריות מסוכנות לא קוימו. הוא הפציר בנתניהו לא לאפשר סיטואציות כאלה מעתה והלאה.

בצה"ל הודו שלשום כי התקיפה בסוריה נעשתה על ידו, אך הטילו את האחריות המלאה להפלת המטוס הרוסי אמש מול חופי סוריה על משטר אסד, וכי גם איראן וחיבזאללה נושאות באחריות לאירוע. לדברי דובר צה"ל, התקיפה הלילית באזור לטקיה כוונה לעבר מתקן של הצבא הסורי, ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון, שנועד לתקוף את ישראל.

רשת סקיי בשפה הערבית דיווחה כי שני בני אדם נהרגו בתקיפה שלשום, בהסתמך על הארגון הסורי לזכויות האדם. עוד דווח כי הותקפו מחסני נשק וכי 10 אנשי צבא סורים נפצעו, חלקם באורח קשה. פיצוצים עזים נשמעו ברחבי מחוז חמה, חומס, טרטוס ולטקיה כתוצאה מפעילות מערכות הנ"מ הסוריות שפעלו, לפי הדיווחים, במשך יותר משעה וחצי כדי להדוף את המתקפה. בטלוויזיה הסורית דווח כי היעד לתקיפה הוא המוסד לתעשיות טכנולוגיות בלטקיה.

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח השבוע שיותר מ-113 בני אדם, אנשי הכוחות האיראניים ומיליציות פרו איראניות, נהרגו מאז חודש אפריל בתקיפות של ישראל נגד עמדותיהם ונגד מחסנים ומשגרי טילים ששייכים להם. לדיווח לא היה אישור ממקור אחר.