גורם צבאי: "מנגנון התיאום בין צה"ל לרוסים חזר לשגרה"

הגורם ציין כי מוקדם יותר המנגנון פעל שוב ובזכות כך נמנע חיכוך אווירי. הגורם חשף פרטים מהפגישה שנערכה בין קצינים ישראלים לרוסים וציין כי יותר מ-20 טילי נ"מ נורו בזמן שרוב המטוסים הישראליים כבר היו בשטח הארץ
רועי שרון וכרמלה מנשה
21 בספטמבר 2018
14:59

גורם צבאי הדגיש היום (שישי) כי מנגנון התיאום בין צה"ל לבין רוסיה, בכל הנוגע למערכה בסוריה, חזר לשגרה. הגורם ציין כי מוקדם יותר המנגנון פעל שוב ובזכות כך נמנע חיכוך אווירי. הגורם חשף פרטים מהפגישה שנערכה בין קצינים ישראלים, בראשות מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין, לבין רוסים וציין כי יותר מ-20 טילי נ"מ נורו בזמן שרוב המטוסים הישראליים כבר היו בשטח הארץ.

הגורם אמר כי בפגישה סוכם ששני הצדדים יבחנו כיצד לשפר את מנגנון התיאום כדי למנוע חיכוך ויפעלו לשמור על חופש הפעולה של ישראל. ״אנחנו בתחושה שהנתונים התקבלו״, אמר הגורם והוסיף כי הנציגים של ישראל שיתפו את הרוסים במידע מודיעיני ובסיבות לתקיפה בלטקייה.

לרוסים הוצגו גם מסמכים ועלו סוגיות בדבר ההתבססות האיראנית בסוריה והעברת אמצעי לחימה אסטרטגיים לחיזבאללה. הגורם ציין כי המפגש היה ענייני, רציני, שקוף וראוי וכי הוא התבסס על עובדות, זמנים, מפות והקלטות. עיקרי התחקיר הועברו לנספח הצבאי הרוסי בישראל והובטח כי יועברו לרוסים פריטים שביקשו, בהם מפות נוספות.

"אנחנו ממשיכים במדיניות הישראלית כפי שנקבעה על ידי ממשלת ישראל. כל מה שידענו על המטוס הרוסי בזמן התקיפה הועבר לרוסים. המטוס הרוסי היה כמה עשרות קילומטרים מזרחית ללטקייה בזמן התקיפה", הסביר הגורם.

בשלישי האחרון, הודיע משרד ההגנה הרוסי כי מערכות נ"מ סוריות מסוג S-200, שפעלו בעקבות תקיפה ישראלית בלטקיה שבמערב סוריה, הפילו מטוס תובלה רוסי מול חופי סוריה. עוד נמסר ממשרד ההגנה הרוסי כי שרידי המטוס אותרו כ-30 ק"מ מהחוף הסורי. מהמקום נאספו שברים, וכן חפצים אישיים של 15 החיילים בצבא הרוסי שהיו במטוס ונהרגו.