זירת ההתקפה
צילום: אי.אף.פי

איראן: 25 נהרגו ומעל 53 נפצעו במתקפת ירי במצעד צבאי

בתקשורת האיראנית דווח כי היורים הם מתנגדי המשטר השיעי וכי כמה מהם נהרגו. המצעד הוא חלק משורה של אירועים לציון יום השנה לתחילת מלחמת איראן-עיראק. רוחאני שהשתתף במצעד בטהראן איים כי יביס את טראמפ כמו את סדאם חוסיין
איתמר מאירי וערן זינגר
22 בספטמבר 2018
09:50
עודכן ב 17:12

באיראן דיווחו היום (שבת) על 25 הרוגים ולמעלה מ-53 פצועים במצעד צבאי בעיר אהואז שנמצאת בדרום מערב המדינה. דווח כי בהרוגים - חיילים של משמרות המהפכה. ארגון המדינה האסלאמית  (דאעש) קיבל עליו את האחריות למתקפת הירי. בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות של דאעש "אעמאק" נאמר כי המתקפה נעשתה בעת שנשיא איראן רוחאני נכח באירוע, אך לאחר מכן תיקנו כי הוא נעדר ממנו.

החמושים ניסו לפרוץ למצעד שנערך במסגרת שורה של אירועים לציון יום השנה ה-38 לפרוץ מלחמת איראן-עיראק, ולאחר שלא הצליחו, פתחו בירי לעבר האזרחים שהיו במצעד ולעבר הבמה, עליה היו כמה מבכירי הממשל והצבא. ברשת אל-ערביה דווח כי כמה מהתוקפים נהרגו. דווח גם כי בין ההרוגים - שומרי ראשו של מפקד משמרות המהפכה באזור.

שר החוץ של איראן, ג'וואד זריף הגיב להתקפה בחשבון הטוויטר שלו: "טרוריסטים שאומנו וחומשו על ידי משטר זר תקפו באהואז. בנפגעים גם ילדים ועיתונאים. איראן מטילה את האחריות על ארה"ב ותגיב במהירות ובהחלטיות".

העיר אהואז היא בירת מחוז חוזסטאן, שמרבית תושביו הם בני המיעוט הערבי באיראן. במשמרות המהפכה טוענים כי ארגון ערבי מקומי בשם Alahwaziya עומד מאחורי המתקפה.

לפני המתקפה תקף נשיא איראן חסן רוחאני את ארצות הברית בנאום מעל במת הכבוד במצעד שהתקיים בבירה טהראן ואמר כי "הנשיא דונלד טראמפ יובס בעימות מולנו בדיוק כמו שהובס שליט עיראק סדאם חוסיין במלחמה". הנשיא האיראני איים כי "אמריקה תסבול מאותו הגורל כמו סדאם חוסיין".

רוחאני עזב את המצעד בעקבות המתקפה שכונתה "מתקפת טרור". לפני כן נשבע רוחאני בנאום להאיץ את תכנית הטילים הבליסטיים "שמרגיזים את ארצות הברית" והבטיח שאיראן לעולם לא תוותר "על היכולות ההגנתיות שלה" למרות הלחץ של ארצות הברית.