צילום: אי-פי

נתניהו ופוטין שוחחו על העברת מערכת S-300 לסוריה

נשיא רוסיה הדגיש בשיחה כי ההחלטה לחזק את יכולות ההגנה האווירית של סוריה נועדה למנוע כל איום אפשרי על חיי הכוחות הרוסים המוצבים בסוריה. ראש הממשלה הביע את אמונו בתחקיר הצה"לי
גילי כהן וסולימאן מסוואדה
24 בספטמבר 2018
18:00
עודכן ב 19:28

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחחו היום (שני) בטלפון על הודעתה של רוסיה לפיה היא תעביר לסוריה מערכות S-300 מתקדמות להגנה מפני תקיפות אוויריות. לשכת ראש הממשלה מסרה כי נתניהו הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות.

הוא הוסיף כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה. כמו כן הוא חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים, וסוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים.

הקרמלין מסר כי פוטין הדגיש בשיחה כי ההחלטה לחזק את יכולות ההגנה האווירית של סוריה תואמת את המצב הנוכחי שנוצר ונועדה למנוע כל איום אפשרי על חיי הכוחות הרוסים המוצבים בסוריה. בתקשורת הרוסית דווח כי השיחה הייתה לבקשת הצד הישראלי. עוד דווח כי פוטין הבהיר לנתניהו כי הוא דוחה את המסקנות הישראליות מאירוע הפלת מטוס התובלה הרוסי.

הודעת שגרירות רוסיה בישראל לאחר השיחה: 


מוקדם יותר היום הגיב שגריר סוריה ברוסיה, ריאד חדאד, להודעת רוסיה על העברת טילי ה-S-300 המתקדמים לארצו, ואמר כי המשטר בדמשק זקוק למערכות הללו "על מנת להגן על אדמת סוריה מפני הפעולות התוקפניות של ישראל". בריאיון לסוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק, השגריר קבע כי אנשי הצוות של המטוס הרוסי נהרגו "בשל הפעולות החצופות של ישראל ותוקפנותה נגד סוריה".

השגריר הסורי ציין כי התקיפות של ישראל מכוונות למרכזים מדעיים ולמתקנים אזרחיים, והוסיף כי "לסוריה יש את הזכות להגן על אדמותיה ולהשתמש בכל האמצעים האפשריים כדי להגיב על הפעולות התוקפניות האלה". לדבריו, "מכאן בולטת החשיבות של הצטיידות ב-S-300 מהחברים הרוסים שלנו, כדי לשים קץ לפעולות התוקפניות שמבצעת ישראל".

גם היועץ לביטחון לאומי בארצות הברית, ג'ון בולטון, התייחס להעברת הנשק המתקדם וציין כי התוכנית הרוסית היא "הסלמה משמעותית" מצד רוסיה. הוא הוסיף כי זו תהיה טעות חמורה מצידה של מוסקווה להעביר את הטילים לסוריה.

נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שוחח היום בטלפון עם מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין. לפי הודעת לשכת הנשיאות הסורית, פוטין הטיל על ישראל את האחריות להפלת המטוס הרוסי ועדכן את אסד שרוסיה תשדרג את מערכות ההגנה האווירית הסוריות, ותמסור לדמשק את המעכת המתקדמת S-300. עוד נמסר כי אסד הביע תנחומים בפני פוטין ובפני העם הרוסי על תקרית הפלת המטוס, שבו נהרגו 15 אנשי צוות רוסים.

סגן שר החוץ של רוסיה, מיכאל בוגדנוב, אמר מוקדם יותר כי "מסירת מערכת ה-S-300 למשטר הסורי היא זכות שלנו וזכות של סוריה. מסירת המערכת לא תפגע ביחסים עם ישראל". גם דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, התבטא בנושא ואמר כי התרסקות המטוס הרוסי היתה "שרשרת של תאונות לא מכוונות, אולם הטייסים הישראלים תרמו תרומה לאירועים". לדבריו, הטרגדיה המחישה שיש לנקוט "צעדים נמרצים ויעילים כדי להבטיח את שלומם של כוחות הביטחון הרוסיים בסוריה".

מערכת ה-S-300 נחשבת למערכת מתקדמת של טילי קרקע אוויר, המסוגלת לפגוע במטרות למרחק של כ-250 קילומטרים. בידי הרוסים נמצאות גם מערכות מתקדמות יותר. בעבר דווח כי חיל האוויר הישראלי ערך מספר תרגילים ביוון כדי להתמודד עם השפעות המערכת. סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דיווחה כי הרוסים יספקו לאסד גם מערכות אוטומטיות, שיסייעו לצבא הסורי לזהות מטוסים רוסיים.