ג'רמי קורבין
צילום: אי-פי

בריטניה: הלייבור קוראת לממשלה להימנע ממכירת נשק לישראל

במפלגה מתחו ביקורת על "השימוש בכוח שעושה ישראל כלפי מפגינים בעזה". צירים שהשתתפו בדיון בליברפול, במעמד יו"ר המפלגה ג'רמי קורבין, נשאו אינספור דגלי פלסטין ושלטים התומכים בפלסטינים
ערן סיקורל
26 בספטמבר 2018
07:43

ועידת מפלגת הלייבור בבריטניה אישרה הלילה (רביעי) החלטה הקוראת לממשלה להימנע ממכירת נשק לישראל. מפלגת הלייבור מתחה ביקורת על "השימוש בכוח שעושה ישראל כלפי מפגינים בעזה". צירים שהשתתפו בדיון בליברפול, במעמד יו"ר המפלגה ג'רמי קורבין, נשאו אינספור דגלי פלסטין ושלטים התומכים בפלסטינים.

בלייבור קראו גם להגדיל את המימון לאונר"א. בזה אחר זה עלו צירים לבמה ותקפו את ישראל, בלי שנשמעה עמדתם של המתנגדים להצעת ההחלטה שאושרה. שרת החוץ בממשלת הצללים של הלייבור, אמלי ת'ורנברי, קראה "לעקור את האנטישמיות מהמפלגה ולסלק ממנה אנשים מחליאים המשתמשים בתמיכה הלגיטימית של אנשי הלייבור בפלסטין כמעטה וככסות לשנאתם המבישה לעם היהודי".

ת'ורנברי הוסיפה כי היא מגנה את ממשלת נתניהו על "מדיניותה הגזענית, ומעשיה הנפשעים נגד העם הפלסטיני". שרת החוץ בממשלת הצללים הצהירה כי אם תנצח מפלגתה בבחירות הבאות, תכיר בריטניה במדינה פלסטינית.

מפלגת הלייבור בבריטניה קיבלה בתחילת החודש את ההגדרה הרחבה לאנטישמיות, רק לאחר הוספת נספח להגדרה של "הברית הבינלאומית לזכר השואה". קבלת ההגדרה הרחבה מצד הלייבור הועברה לאחר אישור נספח לפיו, אימוץ הגדרות אנטישמיות לא סותר ביקורת על ישראל.

לפני כחודש פרסם קורבין הודעת הבהרה מטעמו המתייחסת לשערורייה האחרונה שלו, כאשר נחשף תיעוד שלו מ-2013, בו הוא אומר שה"ציונים" בבריטניה אינם מבינים "אירוניה בריטית". לדבריו, כוונתו הייתה לתומכי ישראל, ובשום אופן לא למונח מכובס המתאר יהודים. עקב כך, מוסיף קורבין שייזהר להבא בשימוש של המושג "ציוני".

"ב-2013 הגנתי על השגריר הפלסטיני בפני מה שחשבתי שהוא עיוות מכוון של דבריו על ידי אנשים שאנגלית היא שפת אמם, בשונה מהשגריר", כתב בהודעה. "התייחסתי בדברי לפעילים פרו-ישראלים כציונים, במובן הפוליטי המדויק ולא בזה שמשמש כלשון נקייה לעם היהודי. אני עומד להיות זהיר בשימוש במילה ציוני כביטוי לזהות פוליטית, מאחר שהוא נחטף בידי אנטישמים כמילת קוד ליהודים".

בעת האחרונה נאלץ קורבין להתנצל כמה פעמים לאחר שנחשף שהיה שותף באירועים נגד ישראל שבהם נכחו טרוריסטים. כך, לפני כשבועיים פורסמה בעיתון העיתון הבריטי "טיימס" תמונה משנת 2014 ובה נראה קורבין יחד עם מאהר אל טאהר, בכיר בארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין" במהלך אזכרה למחבלים. חודש לאחר מכן, ביצע הארגון את הפיגוע בהר נוף בירושלים, בו נרצח רב בעל אזרחות בריטית.

קודם לכן פורסמו תמונות של מנהיג הלייבור בהן הוא נראה עומד סמוך לקברים ואנדרטה של שלושה פלסטינים. השלושה, חברי ארגון "ספטמבר השחור", קשורים לתכנון רצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן. להגנתו טען שלא הייתה לו מעורבות באירוע. היה זר זיכרון שהונח לכבוד המתים בפריז ב-1992", אמר קורבין. "הייתי נוכח כאשר הוא הונח, אך לא הייתי מעורב בזה".