אבו מאזן
צילום: אי-פי

אבו מאזן בעצרת האו"ם: "ירושלים לא למכירה ומזרח ירושלים היא בירתנו"

יו"ר הרשות הפלסטינית תקף בנאומו את ישראל ואת ממשל טראמפ: "עד מתי ישראל תמשיך לפעול מחוץ לחוק. אם הממשל האמריקני לא יעמדו בהתחייבויות שלו, אז אנחנו לא נעמוד בהתחייבויות שלנו". על התשלום למשפחות מחבלים אמר: "ברכות לשהידים הצדיקים ולאסירינו האמיצים"
רועי קייס ונמרוד ליכטנשטיין
27 בספטמבר 2018
19:15

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם היום (חמישי) בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. אבו מאזן פתח את נאומו כשאמר: "ירושלים לא למכירה, וזכויות העם הפלסטיני לא במשא ומתן".

עצרת האו"ם בניו יורק:

עוד אמר יו"ר הרשות: "אנחנו נגיע למדינתנו העצמאית בשלום. בימים אלה בשנה שעברה באתי לבקש חירות בשביל עם מקופח שנמצא תחת כיבוש ישראלי במשך 51 שנה. הכיבוש הקולוניאלי עדיין כבד על הלבבות שלנו. הוא ממוטט את המאמצים הקדחתניים לבניית מוסדות המדינה העתידית שלנו, שעצרת האו"ם הכירה בה ב-2011. נמשיך להאמין בשלום ולהגן עליו, ולשאוף לחיות במדינתנו בשלום".

אבו מאזן התייחס גם לחוק הלאום הישראלי ואמר: "ביולי האחרון ישראל פרסמה את חוק הלאום הגזעני שחצה את כל הקווים האדומים ומתכחש לזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית. החוק הזה מבטל את פתרון שתי המדינות. ישראל פועלת באופן גזעני, אבל היא הכתירה את מעשיה באמצעות החוק הזה. 

"החוק הזה מזכיר לנו את האפטהייד בדרום אפריקה, ולכן אנחנו מתנגדים לו בתוקף ודורשים מעצרת האו"ם לגנותו בהיותו חוק גזעני ולא לגיטימי. ח"כים ואלפי ישראלים התנגדו לחוק הזה. החוק הגזעני הזה מדבר על "ארץ ישראל". איפה ארץ ישראל הזאת? איפה היא במפה? שמישהו ישרטט גבולותיה. אין לה כאלה".

לאחר שבימים האחרונים גינו בסביבת אבו מאזן את דברי טראמפ על הסוגיה הפלסטינית, גם אבו מאזן עצמו תקף את הממשל האמריקני בנאומו. "טראמפ מתגאה בכך שהוריד את ירושלים ואת סוגיית הפליטים משולחן המשא ומתן ואפילו הפסיק את הסיוע ההומניטרי. הדיבורים של טראמפ על עסקת המאה מגוחכים. מה אתה יכול להגיש לנו כפתרון מדיני במזרח התיכון?

"ממשל טראמפ התכחש לכל ההתחייבויות של הממשלים  האמריקניים הקודמים. הוא החליט שאנחנו ארגון טרור, איך? לא יודע. לנו יש פרוטוקולים עם כל המדינות כאן על לוחמה בטרור. אני קורא לטראמפ לבטל החלטותיו בכל הנוגע לפליטים, ירושלים וההתנחלויות ולחזור להבנות שהיו בינינו", אמר אבו מאזן והציג את מסמך ההבנות בין הרשות הפלסטינית לבין הממשל האמריקני.


יו"ר הרשות טען בנאום כי הוא לא סירב ולו פעם אחת לשבת למשא ומתן. לטענתו, הפלסטינים תמיד הסכימו לשבת למשא ומתן לעומת נתניהו שלא הסכים: "לא סירבנו לעולם למשא ומתן וידנו עדיין מושטת לשלום. אנחנו לא מאמינים באלימות ובטרור. השלום באזור לא יושג בלי  מדינת פלסטינית בקווי 67' ומזרח ירושלים בירתה. חלק אומרים שיש לנו כבר אזורים במזרח ירושלים כמו אבו דיס, זה משחק, לא! בירתנו היא מזרח ירושלים".

"אני רוצה להזכיר לכם שישראל לא ביצעה אף אחת מתוך 705 ההחלטות של העצרת הכללית. עד מתי ישראל תמשיך לפעול מחוץ לחוק ולעשות מה שהיא רוצה. אנו מתנגדים להתנחלויות ולכיבוש בדרכים חוקיות. זו התנגדות עממית לא אלימה, שום דבר אחר. זה אסור? הם נכנסים אלינו בנשק, לא המשטרה ולא הצבא, אני מדבר רק על המתנחלים".

בסיום דבריו התייחס אבו מאזן לביקורת מצד ישראל על כך שהוא משלם משכורות למשפחות מחבלים ואמר: "ישראל רואה באסירים ובשהידים שלנו מחבלים. הם גיבורים. לישראל יש אלפי אנשים שתקפו את כולם. למה מי שרצח את רבין נחשב גיבור? ואנחנו פושעים. ברכות לאסירינו ולשהידים הגיבורים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לנאום היום בעצרת האו"ם. חלק נכבד מנאומו של נתניהו צפוי להיות מוקדש לאיום האיראני. יממה לפני הנאום אמר ראש הממשלה בשיחה עם עיתונאים כי הוא צפוי למסור מידע חדש בנאום, אך לא מסר פרטים נוספים, או ציין אם ישתמש בעזרים ויזואליים בנאום כפי שעשה בשנים קודמות.