בנימין נתניהו
צילום: אי-פי

גורם במשרד החוץ האמריקני: סבא"א צריכה לבדוק את המידע שהציג נתניהו

לצד הדברים שנאמרו במשרד החוץ האמריקני על חשיפת המידע של נתניהו בעצרת האו"ם, גורם אחר בממשל האמריקני אמר כי ארה"ב ידעה על המתקן בטהראן, וגורם מודיעין אמריקני אמר כי דברי נתניהו "מטעים"
עמיחי שטיין
28 בספטמבר 2018
08:41
עודכן ב 10:21

גורם במשרד החוץ האמריקני אמר הבוקר (שישי) כי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית צריכה לבדוק את המידע שהציג אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, בנושא תוכנית הגרעין האיראנית. בשיחה עם כאן חדשות אמר הגורם האמריקני: "אנו מצפים מהסוכנות לפעול בצורה אחראית ובמהירות האפשרית כדי לבדוק כל טענה על כך שאיראן הפרה את מחויבותיה כלפי הסוכנות".

עוד אמר הגורם המדיני מארצות הברית על מתקן הגרעין הסודי בטהראן שחשפה ישראל כי "ארצות הברית מחויבת למנוע מאיראן נשק גרעיני. אנו תומכים בתפקידה של הסוכנות הבין-לאומית, אבל לאיראן יש היסטוריה ארוכה של אי עמידה במחויבותיה מול הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ומועצת הביטחון, והחשיפה האחרונה של מסמכי הגרעין מחייבת את הסוכנות להראות כי איראן לא מסתירה חומרים או פעילות גרעינית".

לצד זאת, גורם רשמי במודיעין האמריקני השמיע דברים אחרים ואמר כי "דבריו של נתניהו אמש מטעים מעט. ידענו על המתקן בטהראן, ומדובר במקום מלא בארונות של תיקים ומסמכים – לא בצינורות אלומיניום או צנטריפוגות. שנית, אין במתקן הזה שום דבר שיכול לאפשר לאיראן להפר את הסכם הגרעין". את דבריו של הגורם המודיעיני חיזק גורם רשמי בממשל האמריקני, אשר אמר לרויטרס כי ארה"ב מודעת למתקן אותו חשף נתניהו, ומדובר במחסן המשמש לאחסון תיעוד וארכיון מתוכנית הגרעין של איראן.

אחרי נאומו בעצרת הכללית של האו"ם, המשיך נתניהו בפגישותיו בניו יורק עם מנהיגים מהעולם. בפגישה עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש ביקש נתניהו מגוטיירש לפנות לראש סבא"א יוקיה אמאנו כדי שיערוך בדיקה על המידע שחשף ראש הממשלה בנאומו.


ראש המל"ל לשעבר פרופ' יעקב נגל התייחס לנאום נתניהו בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. "מה שראש הממשלה חשף עכשיו זו הפרה של הסכם הגרעין", אמר נגל. "מדובר באחסון כמויות ציוד אדירות. אם זו לא הפרה של ההסכם, אז מה כן? סבא"א צריכה מחר ללכת לבדוק מה יש באותו מחסן".

בנאומו בעצרת האו"ם אמר נתניהו כי "לאיראן יש מתקן סודי נוסף בטהראן כדי לאחסן כמות ענקית של ציוד מתוכנית הגרעין הסודית. כמו הארכיב הגרעיני הוא נראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל. זהו המתקן הסודי השני", אמר נתניהו והציג מפות ותמונות של האתר.

"היו להם לפחות 50 מכולות מלאות בחומר גרעיני מאוחסן שם. מדובר בעד 300 טון של חומר גרעיני", אמר ראש הממשלה. גורם ישראלי בכיר אמר לכאן חדשות: "הצגת המידע הוא בבחינת – 'אמרנו לכם'". אמש פורסם לראשונה בכאן חדשות כי המוסד הוא זה שסיפק את המידע המודיעיני בנוגע לאתרי הטילים.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר בתגובה לנאום נתניהו כי "שום מופע אומנותי לא יצליח לטשטש את העובדה שישראל היא היחידה באזור שיש לה תוכנית סודית ולא מוצהרת של נשק גרעיני, כולל מאגר קיים של נשק אטומי. הגיע הזמן שתחשוף לפיקוח בין-לאומי את תוכנית הנשק הגרעיני הלא חוקית שלה".