צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חשש שעשרות ילדים נחשפו לחצבת בבית החולים שניידר

בית החולים ביקש להודיע להוריהם של 76 ילדים כי ייתכן שנחשפו למחלה כששהו בחדר המיון ביחד עם פעוט שחלה. הפעוט, בן שנה וחודש, נדבק במחלה למרות שחוסן מפניה לפני כמה חודשים לקראת טיסה משפחתית לחו"ל
דקלה אהרון שפרן
02 באוקטובר 2018
09:08
עודכן ב 09:30

בית החולים שניידר הודיע למשרד הבריאות כי יש להזהיר הורים ל-76 ילדים שייתכן שנחשפו למחלת החצבת בעת ששהו בחדר המיון, כך פורסם היום (שלישי) לראשונהבכאן רשת ב'. לפי בית החולים, הילדים שהו בשבוע שעבר בחדר המיון בעת שהיה בו פעוט שחלה במחלה. הפעוט, בן שנה וחודש, נדבק במחלה למרות שחוסן מפניה לפני כמה חודשים לקראת טיסה משפחתית לחו"ל.

בבית החולים שניידר אומרים כי החיסון הניתן לפני גיל שנה מקנה חסינות מופחתת ומדגישים כי גם אם ניתן חיסון מוקדם בשל טיסה, יש צורך בחיסון נוסף במועד המומלץ, בגיל שנה. הוריו של הפעוט אמרו לכאן חדשות כי הם קוראים להורים אחרים לחסן את ילדיהם כדי למנוע סיכון מהילד ומסביבתו.

במשרד הבריאות אומרים כי יותר מ-100 בני אדם נזקקו לקבל מנת חיסון בעקבות החשיפה לפעוט שחלה. במשרד ערכו חקירה אפידמיולוגית על מנת לבחון מי בא במגע עם הילד, ונמצא בסיכון להידבק במחלה. 

מחלת החצבת מתאפיינת בדרך כלל בתסמיני מחלת חום ובפריחה. במקרים חריגים היא עלולה לגרום לסיבוכים נוירולוגים, ובפרט לדלקת קרום המוח, ובמקרים נדירים – אף למוות. לאחר שנדמה היה כי היא בדרך לעבור מן העולם בזכות החיסון היעיל נגדה, בשנים האחרונות נרשמת דווקא עלייה חדה במקרי התפרצות של המחלה בישראל ובמקומות רבים בעולם, בעיקר בגלל הורים המסרבים להתחסן. ארגוני בריאות רבים ברחבי העולם קוראים להתחסן ומזכירים כי המחלה שעלולה להיות קטלנית ניתנת למניעה.

בתחילת עונת הקיץ המליצה הוועדה המייעצת לחיסונים במשרד הבריאות ממליצה לישראלים הטסים לחלק ממדינות אירופה להתחסן נגד חצבת. זאת, בשל התפרצות המחלה במדינות כמו איטליה, יוון, צ'כיה, אוקראינה, רומניה וגרמניה.