טילי S-300
צילום: אי-פי

שר הביטחון הרוסי: מערכת ה-S-300 הועברה לסוריה

סרגיי שויגו עדכן את הנשיא פוטין בהשלמת העברת המערכת. לפי דיווחים בסוריה הועברו ארבעה מתקני שיגור ומכ"מים. האימונים בצבא סוריה החלו ויימשכו כשלושה חודשים
עמיחי שטיין
02 באוקטובר 2018
21:09

שר הביטחון הרוסי סרגיי שויגו עדכן הערב (שלישי) את הנשיא פוטין, במהלך ישיבה של המועצה לביטחון לאומי, כי מערכת ה-S-300 הועברה לצבא סוריה, כך נמסר מדובר הקרמלין. בכלי תקשורת המזוהים עם המשטר הסורי, נאמר כי רוסיה העבירה ארבעה מתקני שיגור, לצד מכ"מים וכלים נוספים. עוד הוסיפו שהאימונים של המומחים הסורים על המערכות כבר החלו. לדברי שויגו האימונים יימשכו כשלושה חודשים. 

שויגו אמר שהרוסים בונים עם הסורים מערכת הגנה והתראה משותפת שבנייתה תסתיים החודש. האימונים של הצוותים ימשכו עד 20 באוקטובר. ‏רוסיה העבירה לסוריה 49 רכיבים ממערכות ה-S-300 ובהם מכ"מי בקרת אש, אמצעי שליטה ובקרה וארבעה משגרים. המשלוח כולל אמצעי לחימה אלקטרונים ואמצעים נוספים שמאפשרים שליטה על רדיוס קצר ל-50 ק"מ, ו-200 ק"מ לכיוון המתקפות שהיו.


השר עדכן כי מערכות האמורות לשפר את בטחון החיילים הרוסים הועברו גם הן לאזור. בארצות הברית אמרו כי העברת המערכות לא תשפיע על הכוחות האמריקנים בשטח. בישראל הדגישו בימים האחרונים כי ימשיכו לפעול נגד הנוכחות האיראנית בסוריה.

בתחילת השבוע הודה שר החוץ של סוריה וליד אל-מועלם לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין על שסיפק לו את המערכת. לדבריו, היא תבטיח מענה "לאיומים שנשמעים מצד ישראל". אל-מועלם תקף את ארצות הברית ואמר כי הנוכחות שלה היא בגדר "פלישה" לעומת הנוכחות האיראנית "החוקית".

"היחסים בין איראן לסוריה אינם ניתנים למיקוח", אמר אל-מועלם בריאיון לערוץ "רוסיה אל-יום". השר הסורי ציין כי המערכת נועדה להגן על המרחב האווירי של סוריה: "אם אנו מנתחים את החשיבות של ההגנה על המרחב האווירי הסורי, אנחנו נראה שהמערכת תשקף ביטחון ויציבות, ולא מלחמה".

בחדשות השבת בכאן 11 פורסם כי רוסיה קיבלה מיליארד דולרים עבור העברת מערכת ה-S-300 לסוריה. נודע כי התשלום עבור העברת המערכת הופקד כבר לבנקים ברוסיה לפני כמה שנים, אך בשל הקפאת העסקה - בלחץ ישראלי - הכסף לא נמסר באופן סופי לידי רוסיה.