אבי גבאי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בכירים בעבודה נגד גבאי: "תאונת עבודה, יוביל אותנו לנתון חד-ספרתי"

ח"כים ופעילים בולטים במפלגה יצאו בחריפות נגד היו"ר בשיחות סגורות, וחלקם אף הציעו "להיערך לקריאה משותפת כדי למנוע את קריסתה". לדבריהם, "גבאי הבין שלא יהיה ראש ממשלה והוא עושה לנו 'כחלוניזציה'". גבאי השיב בכאן רשת ב': "שכל הגיבורים ייצאו מאחורי הקלעים וידברו"
יואב קרקובסקי
03 באוקטובר 2018
13:45

בכירים במפלגת העבודה תקפו בחריפות את היו"ר, אבי גבאי, וקבעו בשיחות סגורות שהוא "תאונת עבודה". היום (רביעי) פורסמה בכאן רשת ב' הביקורת הקשה שהשמיעו ח"כים ופעילים במפלגה, כולל כאלה שתמכו בגבאי בעבר, וטענו כי הוא יוביל את המפלגה לנתון חד-ספרתי בבחירות הקרובות – ובכך יגרום לסיום הקריירה הפוליטית שלהם.

חברים בסיעה אף העלו צורך להיערך ל"יום פקודה", כהגדרתם, שבו ייצאו בקריאה משותפת כדי למנוע את קריסת המפלגה. "התקווה מאכזבת", אמר בכיר בסיעת העבודה בשיחות הסגורות. "גבאי לא בכיוון, המלחמה במזרח והוא בכלל בדרום. אנחנו כפסע מלמלא כולנו טופס טיולים יוצא, זה עלול להסתיים גם בשבעה-שמונה מנדטים".

האזינו לאבי גבאי משיב לביקורת נגדו מתוך העבודה:

ח"כית אחרת קבעה כי גבאי "כבר מכיר בעובדה שהוא לא יהיה ראש ממשלה, ולכן עושה למפלגה 'כחלוניזציה'. הוא מעדיף סיעה קטנה של 10 חברי כנסת ולהיות עם שני שרים בממשלה, מאשר להתמודד עם סיעה גדולה ומגוונת". עוד נאמר על גבאי כי הוא "מתנכר לשטח המפלגתי – עוקף ועידות, עוקף סניפים, עוקף מנגנונים".

חברים בסיעה זעמו על אמירתו של גבאי לאחרונה, כשאיים: "אני אפיל את הבית עליכם". בנוסף, הם הביעו זעם על כוונתו לפרסם רשימת מומלצים מטעמו לקראת הפריימריז. ח"כים בכירים בעבודה טענו כי הם שוקלים לפרוש ממנה, וכי גם שאלת פיצולה עומדת כעת על הפרק.

"גבאי מתנכר לדרך האידיאולוגית של המפלגה", הוסיפה ח"כית בעבודה. "הוא קרוב בעמדותיו הכלכליות לאלה של נתניהו, הן רחוקות מלהיות סוציאל-דמוקרטיות. היה טעות לומר שלא ניכנס לממשלה הבאה, ואין הערכה גדולה כלפיו במפלגה".

היו"ר עצמו הגיב לפרסום הדברים בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. "כל הגיבורים שמדברים מאחורי הקלעים, שייצאו החוצה ויאמרו את הדברים", קרא גבאי. "אני אפרסם רשימת מומלצים כי זו חובתי כלפי הציבור לומר להם עם איזו נבחרת אפשר לעבוד ולנצח. מי שמתרעם על זה, צריך להחליט באיזה צד הוא. אנחנו עובדים קשה להצליח, כל השאר לא מעניינים אותי".

חברי הסיעה ששוחחו ביניהם וביקרו את גבאי חששו לצאת נגדו בפומבי, והם סבורים כי עליהם לעשות זאת כמהלך מאורגן ולא כבודדים. בינתיים, עלו כמה פתרונות מעשיים אפשריים: מינוי של ציפי לבני ליו"ר המחנה הציוני, על אף התחייבותה לגבאי שלא לעשות זאת; וחבירה של המחנה הציוני ל"רשימת הגנרלים" שמדובר עליה בחודשים האחרונים וכוללת את אהוד ברק, משה יעלון, בני גנץ וגבי אשכנזי.