שרה נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משפט שרה נתניהו: נציגי הנאשמים יתכנסו לנסות לסיים את התיק בהסכמה

בדיון הראשון בפרשת המעונות הוחלט שנציגי הנאשמים יתכנסו בחודש הבא להגיע להסכמה. רעיית ראש הממשלה מואשמת בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, במרמה ובהפרת אמונים. פרקליטיה טוענים כי התיק מתבסס על נוהל לא חוקי, שמעולם לא אושר על ידי ועדת הכספים. הדיון עסק בבקשת הפרליקטות להרחיב את הרכב השופטים שידונו בתיק
אמוץ שפירא
07 באוקטובר 2018
07:48
עודכן ב 14:33

משפטה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו בתיק המעונות נפתח היום (ראשון), בבית משפט השלום בירושלים. הדיון עסק בהגדלת הרכב השופטים שיעסוק בתיק. השופט אביטל חן קבע שנציגי הנאשמים יתכנסו בחודש הבא כדי לנסות לסיים את התיק בהסכמה.

נתניהו מואשמת בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, במרמה ובהפרת אמונים. על פי כתב האישום, בפרשת הארוחות והשפים הסתכמו מעשי המרמה בכ-393 אלף שקלים. יחד עם נתניהו, נאשם בפרשה גם עזרא סיידוף, שהיה סמנכ"ל המבצעים בבית ראש הממשלה.

עורך דינה של שרה נתניהו, יוסי כהן, אמר בדיון כי "יש יש חומרים שלא הגיעו עדיין אלינו. יש חומרים שצולמו ולא הגיעו אלינו, כאלה שחבריי יודעים שאנחנו רוצים והם לא יודעים, יש קצין שהתפרץ לחקירת מתלוננת על הטרדה מינית נגד מני נפתלי. יש פה חקירה של ראש הממשלה שהולך הביתה". עו"ד יהושע רזניק המייצג את עזרא סיידוף: "לא קבלנו רשימת חומרי חקירה".

כהן הדגיש כי "הפרקליטות בעמדת מכוון מעלימה מאיתנו חומרים כמו הסדר עד מדינה" לדבריו, "שופט אחד זה מספיק לדיון ונקבע כבר שעצם העובדה שמדובר באישיות ציבורית זה לא אומר מושב של שלושה. מנסים להציג תיק של פתיתים וחמגשיות לתיק של דרמה".

עו"ד רזניק הוסיף: "אני מתנגד לשלושה שופטים. התחושה היא שיש שני אנשים בשני מעמדות. הפרקליטות אומרת שיש לשים לב למעמדה הציבורי של אשת ראש הממשלה. אבל אם התיק היה מוגש נגד מרשי בלבד, לא היה מתבקש הרכב מורחב. בגלל העובדה שהפרקליטות מתייגת את שרה נתניהו כאישיות ציבורית מר סיידוף צריך להתמודד עם זה".

השופט אביטל חן קבע כי "השלמת חומרי החקירה תוך 30 ימים. היה ויש בקשות והשגות, יעבירו את בקשתם לפרקליטות בעותק לבית המשפט. בהמשך יקבע דיון לשמיעת טענות מקדמיות. החלטה בעניין ההרכב תשלח לצדדים. הצעתי לעורכי הדין לקיים ישיבה בלשכתי, ללא צורך בנאשמים, על מנת לבדוק אפשרות לסיום התיק כולו או לצמצום המחלוקת".


מקורביה של שרה נתניהו אמרו כי "בבקשה להגדיל את ההרכב שידון בעניינה, מבקשת הפרקליטות להפוך תיק פשוט לדרמה". עם זאת, ייתכן שלא יתנגדו לבקשה.

הדיון שייערך היום בראשות השופט אביטל חן יהיה דיון מקדמי, שיעסוק בבקשת הפרקליטות מבית המשפט לדון בתיק בהרכב של שלושה שופטים במקום שופט יחיד. זאת בשל הרגישות הציבורית של התיק ומעמדה הציבורי של שרה נתניהו, לטענת הפרקליטות.

פרקליטיה של נתניהו, עורכי הדין יוסי כהן וירו קוסטליץ אמרו לקראת הדיון כי כתב האישום מתבסס על "נוהל המבשלת", נוהל לא חוקי שקבעו בחוסר סמכות שלושה פקידים, זמן קצר לפני כניסת ראש הממשלה לתפקידו ב-2009, ושמעולם לא קיבל את האישור הנדרש מוועדת הכספים. עורכי הדין יעקב וינרוט ועמית חדד, שלרוב מייצגים את ראש הממשלה, אינם מייצגים את גברת נתניהו בתיק זה.

"בפעם הראשונה בהיסטוריה מגישים כתב אישום נגד רעיית מנהיג על פתיתים וחמגשיות. פתיתים וחמגשיות שהוזמנו על ידי עד המדינה מני נפתלי, חרף מחאתה של הגברת שרה נתניהו. כתב אישום שמבוסס על נוהל בלתי חוקי - לא יחזיק מים".

כמו כן, בסוף החודש צפוי בית הדין האזורי לעבודה בירושלים לקיים דיון ראשון בתביעה שהגישה לפני כשנה שירה רבן, עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה, נגד שרה נתניהו.