רה"מ בנימין נתניהו
צילום: אמיר לוי, פלאש 90

3 ראשי מפלגות בקואליציה: נתניהו החליט להקדים את הבחירות

השלושה אמרו לכאן חדשות בתום ישיבה מתוחה שבה עלה נושא הגיור, כי ראש הממשלה החליט שהבחירות ייערכו בתחילת השנה הבאה. לדברי השר אריה דרעי, אם הוחלט ללכת לבחירות - כדאי לבצע את המהלך כמה שמהר יותר
מיכאל שמש
07 באוקטובר 2018
21:44

שלושה ראשי מפלגות בקואליציה אמרו הערב (ראשון) לכאן חדשות כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להקדים את הבחירות לתחילת השנה הבאה, לדבריהם בחודשים ינואר או פברואר.

הדבר קרה לאחר ישיבה מתוחה של ראשי הקואליציה, שם העלה נתניהו את משבר הגיור. היו שניסו להציג פתרונות לדבר, אך נתניהו אמר שלא בטוח שצריך לפתור את זה כי הדבר עלול לחזק את גוש השמאל ואת יש עתיד. גם יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, לא נשמע אופטימי במיוחד. לדבריו, אם הוחלט ללכת לבחירות אין טעם למשוך זמן וכדאי לבצע את המהלך כמה שמהר יותר.


הבוקר אמרו בכירים בממשלה כי אחד הנושאים המרכזיים שיובילו את ההחלטה אם להקדים את הבחירות ולאיזה תאריך, הוא קצב עבודתה של הוועדה למינוי בכירים. זו אמורה לאשר את מינויים של הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה ונגיד בנק ישראל הבאים וההערכה היא כי עד שלא יאושרו המינויים הללו לא יוחלט על הקדמת הבחירות. זאת בשל העובדה שמרגע שיוחלט על פיזור הכנסת לא יינתן אישור ממשרד המשפטים לקיים מינויים עד להקמת הממשלה ובמצב כזה יוארכו הקדנציות של המפכ"ל והרמטכ"ל.

לפני כשלושה שבועות פורסם בכאן רשת ב' כי גורמים בכירים בכנסת טענו ששר הביטחון, אביגדור ליברמן, אינו מקיים עדיין שיחות ומגעים עם ראשי הסיעות החרדיות בנוגע לחוק הגיוס משום שהוא אינו בטוח אם נתניהו מעוניין בבחירות או בשימור הקואליציה. לטענת הבכירים אין לישראל ביתנו כוונה להתחיל במגעים כאלה עד שהמצב יתבהר.

החרדים איימו לא מכבר לפרוש מהממשלה אם חוק הגיוס יעבור. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה איים כי אם החוק יעבור בקריאה שלישית תפרוש יהדות התורה מהממשלה. גם חבר סיעתו, יו"ר ועדת הכספים משה גפני נקט צעד דומה ואיים להפיל את הממשלה בגלל חוק הגיוס. בתחילת מושב החורף שייפתח בשבוע הבא, אמור להתחיל המשא ומתן בנוגע לשינויים שדרשו החרדים לבצע בחוק הגיוס.