המצוד אחר המחבל
צילום: דובר צה"ל

המאבטח שבדק את המחבל בברקן: "המגנומטר מצפצף כל הזמן ואין לנו מה לעשות עם זה"

המאבטח שהיה בכניסה לאזור התעשייה בשומרון אמר לכאן רשת ב': "בגלל העומס אנחנו לא מצליחים לבדוק אישורים". הפלסטינים מדווחים שצה"ל עצר הלילה את אחיו ואחותו של המחבל. בתוך כך, חל שיפור במצבה של הפצועה והיא מוגדרת קל
כרמל דנגור, נורית יוחנן ושרון עידן
08 באוקטובר 2018
06:51
עודכן ב 07:44

המאבטח שבדק את המחבל בכניסה לאזור התעשייה ברקן אומר שבגלל העומס במקום לא ניתן לבצע בידוק ביטחוני ראוי, כך פורסם הבוקר (שני) בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. לדברי המאבטח, בשעות הבוקר מגיעים לאזור התעשייה אלפי פועלים בשעה, ולמרות התראות גלאי המתכות הם לא יכולים לבדוק את אישורי הפועלים.

"המגנומטר מצפצף כל הזמן ולנו אין מה לעשות עם זה", אומר המאבטח לכאן חדשות. "אנחנו בקושי מצליחים לבדוק שהיתרי הכניסה שהם מציגים לא מזויפים. אין לנו יכולת לבצע בידוק ביטחוני ממשי לפועלים". המחבל שביצע את הפיגוע החזיק בהיתר כניסה לאזור התעשייה והרובה ששימש לירי היה בתיק על גבו.

בתוך כך, כוחות הביטחון ממשיכים הבוקר במצוד אחר המחבל, ולפי מקורות פלסטינים עוכבו לחקירה גם אחיו ואחותו של אשרף נעאלוה, בן ה-23 מהכפר שוויכה סמוך לטול כרם. לוחמי צה"ל הגיעו אמש לביתו ערכו מדידות ועצרו כמה חשודים נוספים. כמו כן, מצבה של הפצועה בפיגוע השתפר והוא מוגדר קל, היא צפויה להשתחרר מבית החולים בימים הקרובים. 

היום בשעה 14:00 תתקיים במושב ניר ישראל הלוויתו של זיו חג'בי בן ה-35, ההרוג השני בפיגוע. אמש הגיעו אלפים להלוויתה של קים לבנגורנד-יחזקאל, תושבת ראש העין בת 28 שנרצחה בפיגוע. אלפים ליוו אותה בדרכה האחרונה. ספיר הברדי, בת דודתה של קים סיפרה הבוקר בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב': "המשפחה מפורקת, זה פשוט אסון כבד שנפל עלינו. קים הייתה קרן אור, בחורה מלאת שמחת חיים, אופטימיות. היא הייתה הדבק של המשפחה. נעשה הכל שלבן שלה ולבעלה לא יהיה חסר שום דבר לעולם".

האזינו לריאיון:

המצוד אחרי המחבל מתרכז באזור ברקן, מכאן יצא לבדו, ולפי ההערכה הוא נמלט ברגל וללא סיוע חיצוני. במערכת הביטחון מניחים שהוא מסתתר במרחב הכפרי שבין ברקן לשכם. במערכת הביטחון חוששים מכך שהמחבל חמוש וינסה לבצע פיגוע נוסף או לירות לעבר הכוחות שיבואו לעצור אותו. בנוסף קיים חשש מפיגועי חקיינות.

בתוך כך, ברשתות החברתיות מנסה חמאס בטול-כרם לשלהב את הרוחות וקורא להצית את הגזרה באמצעות הפרות סדר. זאת, למרות שלא ידוע על קשר שהיה בין המחבל לחמאס. 

המחבל, שהיה פועל במפעל שבאזור התעשייה, היה בעל היתר עבודה. הוא לא עבר בידוק ביטחוני עם כניסתו וכל שנדרש ממנו היה להציג את ההיתר שברשותו. חברה אזרחית המאבטחת את המתחם היא זו שאחראית וצריכה לאשר זאת עם הצבא. מה שייבדק כעת הוא אם אותה חברת אבטחה פעלה על פי הנוהל הצבאי. עוד ייבדק, לאור הכשלים במערך האבטחה, אם הנוהל שהוגדר על ידי הצבא סביר בכלל.