מעבר הסולר לרצועה, היום
צילום: SAID KHATIB / AFP

העברת הסולר לעזה: המוסד מעורב במגעים

ישראל פעלה באמצעות ארגון הביון מול קטר כדי שזו תממן את העברת הסולר לעזה, בפיקוח של האו"ם. ברשות הפלסטינית התנגדו בתוקף למהלך, ובכירים ברמאללה אמרו לכאן חדשות כי ישראל משחקת לידי החמאס, וכי התגובה בוא תבוא
גל ברגר וגילי כהן
09 באוקטובר 2018
21:06

המוסד הוא שהיה מעורב במגעים להעברת הכסף הקטרי לעזה. כך פורסם היום (שלישי) "בחדשות הערב". ישראל, באמצעות ארגון הביון, פעלה מול קטר כדי שתממן את הכנסת הסולר לרצועת עזה, בסיוע האו"ם. אבו מאזן הביע התנגדות למהלך, ובכירים ברשות הפלסטינית אמרו לכאן חדשות כי התגובה של רמאללה בוא תבוא.


גורמי ביטחון אמרו בעקבות המהלך כי המימון הקטרי מהווה ציר עוקף לאבו מאזן, ובכך למעשה מחזק בעקיפין את החמאס. כפי שדווח בכאן חדשות בעבר, ישראל החליטה בכל זאת לאשר את העברת הכספים הקטרית בשל הרצון לשפר את המצב ההומניטרי ברצועת עזה. בישראל מדגישים כי לא מדובר בכסף ישראלי, וגורם ישראלי אמר הערב לכאן חדשות כי ישראל אפשרה לאו"ם להכניס דלק לצרכים הומניטריים לרצועה לצורך חשמל.


הרשות הפלסטינית נקראה לפיי זמן רב לבצע תהליך זה על ידי האו"ם, המדינות התורמות ומדינות נוספות וגם כעת באפשרותה להשתלב או להוביל את המהלך ההומניטרי. בחמאס אומרים כעת כי אבו מאזן הותיר ואקום ושעליו להתבייש. בכירים ברמאללה, מנגד, אומרים שישראל משחקת לידי חמאס, מחזקת אותו וממנת אותו בעקיפין. עוד הוסיפו הגורמים כי "התגובה של רמאללה בוא תבוא" אחרי כינוס המועצה המרכזית של אש"ף בסוף החודש.