קו הרכבת לירושלים
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הקרונות בקו החדש לירושלים – "לא לפני פסח"

בזמן שעשרות קרונות הורדו מקווי רכבת אחרים בארץ, גורם במשרד התחבורה אמר לכאן חדשות כי שליש מהקרונות שהוזמנו לקו החדש יגיעו בסוף מארס 2019 – אך העבודות עליהם יתארכו לאחר החג
שרון עידן
13 באוקטובר 2018
21:45

הקרונות החדשים שהוזמנו עבור קו הרכבת לירושלים לא יגיעו לפני חג הפסח הקרוב, כך נודע הערב (שבת) לכאן חדשות. לאחרונה התברר כי כ-60 קרונות הורדו מקווי רכבת רבים בארץ, בעיקר בצפון ובאזור מודיעין, כדי לשמש את הקו החדש, מה שהוביל לעומס כבד בקווים הללו.

גורם במשרד התחבורה אמר לכאן חדשות כי שליש מהקרונות שהוזמנו לקו החדש יגיעו בסוף חודש מארס 2019 – אלא שהעבודות עליהם, חיבורם והרצתם תקרה רק לאחר החג.

בשבועות האחרונים חלה צפיפות קשה בקווים רבים של הרכבת עם פתיחת הקו לירושלים. מדובר בעיקר בקווים בנהריה ובקריות – שם קוצצו הרכבות במחצית לטובת הקו החדש.

לפני כשלושה שבועות פורסם בכאן רשת ב' כי קו הרכבת החדש בין ירושלים לנתב"ג לא רושת במצלמות אבטחה, אף על פי שהחל כבר לפעול. בשלב זה, אזור המנהרות המהווה כ-20 קילומטרים מהקו בכל צד, פועל ללא כל אבטחה. מנייר עבודה פנימי של רכבת ישראל עולה כי פריסת המצלמות תיקח כשנתיים.

נציב שירותי הכבאות אמר כי מבחינתם האישור ניתן למרות זאת, והדרישה קיימת - אך לא באחריות הכיבוי. הנציב הכחיש שהופעלו עליו לחצים בעניין תוואי הרכבת לירושלים. מהמשטרה נמסר בתגובה: "דרישות המשטרה מרכבת ישראל לקראת פתיחת הקו לירושלים הושלמו כנדרש. נושאים שאינם מהווים תנאי לפתיחה ישודרגו לאורך הזמן תוך הפקת לקחים מתמדת. משטרת ישראל תמשיך לפעול בפרוייקט לאומי חשוב זה - ביחד עם רכבת ישראל, כב"ה, מד"א ושאר גופי ההצלה - באחריות ולמען בטחון ציבור הנוסעים".