הפגנות בעזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

מצרים לחמאס: אם יימשכו ההפגנות האלימות ביום שישי – תשלמו מחיר כבד

גורם בעזה לכאן חדשות: בשיחות עם מנהיגי חמאס העבירו אמש חברי המשלחת הביטחונית המצרית מסר של אזהרה מישראל ולפיו המשך ההפגנות בסוף השבוע יגררו תגובה ישראלית תקיפה. "אתם תפסידו, תשלמו מחיר כבד וגם העם בעזה יסבול". בחמאס השיבו כי אינם יכולים להפסיק את התהלוכות
דנה בן שמעון
17 באוקטובר 2018
08:26

חברי המשלחת הביטחונית המצרית הזהירו אמש (שלישי) את ראשי חמאס כי אם ביום שישי הקרוב יימשכו ההפגנות האלימות בגבול, ישראל תגיב תגובה תקיפה. גורם בעזה מסר לכאן חדשות כי בשיחות בעזה עם יחיא סינואר ואיסמעיל הניה אמרו המצרים: "אתם תפסידו, תשלמו מחיר כבד וגם העם בעזה יסבול".

המצרים לא פרטו מה יהיה אופי התגובה הישראלית. לדברי הגורם, ראשי חמאס השיבו למצרים כי אין להם יכולת להפסיק את התהלוכות משני טעמים: "יש לנו שותפים, הפלגים בעזה שמתנגדים להפסקת התהלוכות ושנית, רוצים לראות צעדים משמעותיים יותר הנוגעים להסרת המצור ובהם הגדלת שעות החשמל ברצועה והבטחה לגבי הכנסת כסף קטרי לתשלום משכורות פקידי חמאס בעזה".

במשלחת המצרית הציעו לחמאס להתרחק בשלב ראשון מהגדר כמה מאות מטרים ובצמורה ינסו לשכנע את הצד הישראלי שייתן יותר. הגורם בעזה הוסיף כי השיחות היו קשות והמצרים הביעו כעס על חמאס. במהלך השיחות שנמשכו כחמש שעות, העלה חמאס גם את הדרישות הבאות: הגדלת מרחב הדיג שצומצם שוב, לאפשר לחקלאים תושבי הרצועה לעבד אדמותיהם בשטחים הנמצאים במרחב הגדר, חופש ייצוא ואישור להכניס ציוד דו-שימושי דוגמת ברזל לעזה וכן מתן אישורים לכמה אלפי פועלים בעזה לצאת לעבוד בישראל.