ג'מאל חאשוקג'י
צילום: אי-פי

תחקיר: החשודים ברצח העיתונאי הסעודי - מקורבים ליורש העצר הסעודי

הניו יורק טיימס פירסם תחקיר לפיו חמישה מהמעורבים בהיעלמותו של ג'מאל ח'אשוקג'י קשורים למוחמד בן סלמאן. אחד מהם נצפה עם יורש העצר בביקוריו במדינות שנות, שלושה נוספים נקשרו אליו בעדויות שונות. החשוד האחרון הוא פתולוג המחזיק במשרות בכירות במדינה
מערכת כאן
17 באוקטובר 2018
08:37

העיתון "ניו יורק טיימס" פרסם לפנות בוקר (רביעי) תחקיר בו נטען שהחשודים ברצח ג'מאל ח'אשוקג'י, היה מקורבים למוחמד בן סלמאן. אחד מהחשודים היה בן לוויה קרוב של יורש העצר הסעודי, וצולם בעבר עם יורש העצר הסעודי בביקורים שונים בעולם. בין השאר, השניים נצפו ביחד השנה ביוסטון, בוסטון ובביקורו של בן סלמאן באו"ם, ונראה בחברתו במטוסים בפריס ובמדריד.

שלושה חשודים נוספים נקשרו על ידי עדים וחומרים אחרים לצוות האבטחה של יורש העצר. החשוד החמישי ברצח הוא פתולוג שמחזיק במשרות בכירות במשרד הפנים הסעודי והממסד הרפואי. לפי הרשויות בטורקיה החמישה היו נוכחים בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בזמן העילמותו של העיתונאי. הממצא הזה מוכיח קשר ישיר בין מקרה ההיעלמות של ח'אשוקג'י ליורש העצר.

בתוך כך, שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו אמר אתמול כי ההנהגה הסעודית הבטיחה חקירה מקיפה ושקופה בנוגע להעלמותו של חאשוקג'י. לטענתו הם מכחישים שהם יודעים מה אירע בקונסוליה.

אתמול אישר אמש לרשת CNN כי גופתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י בותרה לחתיכות אחרי שנרצח. רשת אל-ג'זירה הקטרית דיווחה מפי מקורות טורקיים כי מי שביתר את הגופה בקונסוליה בטורקיה הוא מנהל המחלקה הפתולוגית במנגנון הביטחון הכללי בסעודיה, סלאח א-טבייקי, בידיעתו ובנוכחותו של הקונסול בחדרו.

באל-ג'זירה הוסיפו מפי המקורות כי הרצח נמשך כשבע דקות ועל פי ההקלטות, הוא בוצע בתוך החדר של הקונסול הסעודי. דווח כי א-טבייקי ביקש מעמיתיו להאזין למוזיקה בזמן שביתר את הגופה. טורקיה פרסמה סריקות דרכונים של המעורבים לכאורה ברציחתו של ח'אשוקג'י.