הנייה וסגן ראש המודיעין המצרי

משלחת מצרית הגיעה לפגישה עם ראשי חמאס בעזה

בראש המשלחת עומד סגן ראש המודיעין המצרי איימן בדיע, אשר לפי גורם פלסטיני, מוביל את מאמץ התיווך בין ישראל לחמאס ב-36 השעות האחרונות ונפגש גם עם בכירים בישראל
גל ברגר
18 באוקטובר 2018
17:17

משלחת מצרית בראשות סגן ראש מודיעין המצרי, איימן בדיע, הגיעה היום (חמישי) לרצועת עזה לפגישה עם ראשי חמאס ברצועה, בהם אסמעאיל הנייה. גורם פלסטיני אמר לכאן חדשות כי בדיע הוא מי שמוביל את מאמץ התיווך בין ישראל לחמאס ב-36 השעות האחרונות.


עוד נמסר מאותו גורם כי בדיע נפגש בשתי היממות האחרונות גם עם בכירים בישראל, לפני שנכנס לרצועה. במשלחת חברים גם מחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי, אחמד עבד אל-חאלק, ובכיר במודיעין המצרי הימאם אבו זיד.

מקורות בעזה דיווחו כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, מינה את המשלחת המצרית בראשות איימן בדיע לפעול להרגעת המצב, כדי לסייע בזירוז הפיוס הפנים פלסטיני, וביצירת האווירה המתאימה לקהילה הבין-לאומית למלא אחר מחויבויותיה לשיפור המצב בעזה. זאת לאחר שכאמל עצמו ביטל את הביקר שלו בעזה, שהיה אמור להתקיים היום, לאחר שיגור הרקטה אל באר שבע. הגורם הפלסטיני העריך בשיחה עם כאן חדשות כי אפשר שביקורו של כאמל בעזה יתקיים בעשרת הימים הקרובים.

העיתון "אל-חיאת" דיווח הבוקר כי מארגני הפגנות ברצועת עזה החליטו למתן את התהלוכות על גדר המערכת עם ישראל בימים הקרובים. בכירים פלסטינים מסרו לעיתון כי ההחלטה התקבלה כבר ביום שני, ונועדה לצמצם פגיעות בנפש בקרב המפגינים ולתת הזדמנות למאמצים של מצרים להקלת המצור על עזה.

לעומת זאת, העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח שחמאס הודיע למצרים כי אין ביכולתו לעצור את ההפגנות על הגדר. בחמאס השיבו לבקשת קהיר למנוע הגעה של מפגינים לאזור הגדר ולעצור את הפרחת בלוני התבערה, ולפי הדיווח, מסרו כי לא ניתן להתעמת עם המפגינים. "תהלוכות השיבה הן פעילות עממית, ואי אפשר לעצור או למתן אותן – אלא אם תושבי עזה יחושו שיפור בחשמל, במים ובמשכורות", אמרו נציגי הארגון לפני הדיווח.

המשלחת הביטחונית המצרית שבאה לרצועת עזה ביום שלישי עזבה אותה אתמול. זאת, לאחר שהתברר כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, דחה את ביקורו בישראל, ברמאללה ובעזה, שנועד להיערך היום.

במקביל, אמש הקבינט המדיני-ביטחוני בישראל התכנס על מנת לדון בהסלמה בדרום. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וצה"ל הציגו בקבינט שתי תוכניות מבצעיות שונות בנושא. לכאן חדשות נודע היום משני מקורות כי בדיון הלילי בקבינט, הציג הצבא הצעה מדודה באופן יחסי ועניינית, בהתאם להתפתחויות בשטח – ואילו ליברמן העלה תוכנית אגרסיבית וחריפה יותר.

ליברמן דרש עוד לפני ישיבת הקבינט "להנחית מכה קשה על חמאס", וזו באה לידי ביטוי בהצגת תוכנית המבקשת מכה מקדימה ומשמעותית על חמאס. גורם המעורה בנושא אמר לכאן חדשות: "זה לא נגמר, ישראל תגיב בהתאם להתפתחויות".