היערכות בדרום
צילום: דובר צה"ל

מארגני ההפגנות בעזה קראו למשתתפים: לא להתקרב היום לגדר

גורם פלסטיני אמר לכאן חדשות כי חמאס עדכן את הפלגים בעזה בבקשת המצרים לרסן את ההפגנות. עם זאת, אין כל ודאות שהן ישמרו על אופי בלתי אלים. אופי התגובה של כוחות צה"ל לאירועים אלימים על הגדר צפוי להשתנות, כאשר כוחות שריון, הנדסה ותותחנים נמצאים סביב הרצועה
דנה בן שמעון, כרמלה מנשה וגל ברגר
19 באוקטובר 2018
08:06
עודכן ב 13:03

מארגני הפגנות הגדר בעזה הפיצו היום (שישי) הודעה רשמית ברחבי הרצועה, ובה קראו למפגינים שלא להתקרב לגדר לאורך היום. גורם פלסטיני אמר לכאן חדשות כי בתום השיחות בעזה עם בכירי המודיעין המצרי אמש, בחמאס הביעו הסכמה להרחיק את המפגינים מהגדר. לדברי הגורם, בחמאס עדכנו את יתר הפלגים הפלסטיניים ברצועה במסרים שהעביר הצד המצרי, והנחו גם את את הגוף העליון שמארגן את התהלוכות לדאוג לכך שהמפגינים ישמרו על מרחק מהגדר עצמה ולנקוט צעדים שיכילו את ההפגנות בגבול. הגורם הוסיף כי על אף הסכמה זו של חמאס, אין כל ודאות שההפגנות ישמרו על אופי בלתי אלים.


צה"ל נערך הבוקר בכוחות מתוגברים סביב רצועת עזה, עם כוחות שריון, תותחנים והנדסה. זאת לקראת חידוש הפגנות הפלסטינים על הגדר. צה"ל צפוי לשנות את אופי התגובה כלפי אירועי אלימות, ומתכוון לשנות אזור החייץ שליד הגדר ב-500 מטר הגנה קדמית, כפי שהיה בעבר, כדי להקשות הגעה של מפגינים לגדר.

עוד נמסר לכאן חדשות מפי גורם פלסטיני כי המשלחת המצרית הבהירה לחמאס כי לא תוכל לעצור את ישראל מלתקוף בעזה אם ההפגנות על הגדר מחר יהיו אלימות. טאהר א-נונו, יועצו של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה שהשתתף היום בפגישה עם המשלחת המצרית בעזה, אמר בריאיון לערוץ אל אקצה של חמאס: "אני יכול להגיד בבירור שאחינו המצרים לא ביקשו לעצור את התהלוכות. דנו בעניין ביסוס הפסקת האש בצורות שונות. ישנו קונצנזוס לאומי להמשיך את התהלוכות עד שישיגו את מטרותיהן".

ליברמן במסר לחמאס: אם יהיה שקט - הדלק יחזור לעזה

שר הביטחון אביגדור ליברמן העביר מסר לחמאס שלפיו אם יהיה שקט בגבול עזה היום - הדלק יחזור לרצועה. הערכת אמ"ן כפי שהוצגה לקבינט אתמול גורסת כי חמאס ירסן את האלימות בגבול. אם אכן יהיה שקט, בישראל מתכוונים להחזיר את משאיות הדלק מקטאר, ייתכן שכבר ביום ראשון. לטענת שר הביטחון, בעזה צריכים לראות קשר ישיר בין השקט בגבול לבין הטבות ותמורות.


בישיבת הקבינט השבוע הציג הצבא עמדה מנוגדת לזו של שר הביטחון. שרי הקבינט דנו בשתי תכניות - זו של הצבא שהייתה מדודה ועניינית יותר, וזו של ליברמן שגרסה שיש לנקוט במכת מנע. חילוקי דעות נרשמו גם בין כמה שרים בקבינט, ביניהם נפתלי בנט ויואב גלנט, לבין ליברמן. הצהרות ליברמן בנוגע למכה קשה של חמאס נתפסת בעיני כמה מהשרים כפופוליסטית ולא מתאימה. בסופו של דבר הדרג המדיני דחה את הצעת ליברמן וקיבל את תכנית צה"ל שמקדמת תגובות חריפות יותר לאלימות בגדר.

ליברמן עצמו כתב אמש בחשבון הטוויטר שלו כי "מצער ומקומם ששרים בקבינט עושים פוליטיקה קטנה על גבו של הרמטכ"ל. לא יעלה על הדעת שחברי קבינט יאשימו את הרמטכ"ל במדיניות שהם מתווים. זו חציית קו אדום ופגיעה בביטחון המדינה". את הדברים כתב שר הביטחון בתגובה לפרסום של חברת החדשות ולפיו - שרים ביקרו את הרמטכ"ל אחרי הישיבה בקבינט ואמרו כי הוא נכשל ואפשר את ההידרדרות בעזה.