טילים איראניים
צילום: אי-פי

דיווח: איראן העבירה לחיזבאללה נשק שיהפוך טילים למדויקים

איראן משתמשת במטוסים אזרחיים כדי להעביר את הציוד המתקדם לארגון הטרור, כאשר ביום שלישי האחרון יצא משלוח כזה על מטוס בואינג 747, שהמריא מטהראן לביירות. המטוס ביצע עצירת ביניים בדמשק
יותם רוזנוולד וגילי כהן
19 באוקטובר 2018
21:47

רשת פוקס ניוז דיווחה הערב (שישי) כי גורמי ביון מערביים סבורים שאיראן הגבירה את משלוחי הנשק המתקדם לחיזבאללה בלבנון. על פי הדיווח, הנשק המתקדם כולל מערכות ניווט GPS שיכולות לשדרג רקטות ולהפוך אותן לטילים מדויקים.


עוד דווח כי איראן משתמשת במטוסים אזרחיים כדי להעביר את הציוד המתקדם לארגון הטרור, כאשר ביום שלישי האחרון יצא משלוח כזה על מטוס בואינג 747, שהמריא מטהראן לביירות. המטוס ביצע עצירת ביניים בדמשק.

משלוחי הנשק מיועדים ככל הנראה לשלושת אתרי הטילים ליד שדה התעופה בבירת לבנון, אותם חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם בחודש שעבר. נתניהו הציג בנאומו מפה של ביירות בה מסומנים מתקני טילים שחיזבאללה, לדברי נתניהו, הציב בשדה התעופה. "חיזבאללה משתמש בכוונה בתושבי ביירות כמגנים אנושיים. הם הציבו מתקני טילים בתוך שדה התעופה של ביירות. יש לי מסר לחיזבאללה - ישראל יודעת מה אתם עושים, איפה אתם עושים את זה וישראל לא תיתן לכם לעשות את זה", אמר ראש הממשלה. 

לפני חודש הצהיר מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, כי ארגונו מחזיק ביכולות בליסטיות מתקדמות, כולל טילים מדויקים ובלתי מדויקים. זאת, לדבריו, "למרות ניסיונותיה של ישראל לבלום את העברת הנשק הזה לידי חיזבאללה".

בתחילת ספטמבר הכחישו האיראנים דיווח לפיו היא העבירה טילים בליסטיים למיליציות השיעיות בעיראק. דובר משרד החוץ האיראני, ברהאם קאסמי, אמר כי הדיווח הוא "שקרי ומגוחך, ונועד לפגוע ביחסי איראן עם שכנותיה". על פי הדיווח, לאיראן יש גם תכנית לייצור טילים בכמה מפעלים בעיראק עצמה. בכיר במשמרות המהפכה הזהיר כי אם תתקוף ארצות הברית את איראן, בעלי בריתה יתקפו יעדים אמריקניים במזרח התיכון ואת בעלות בריתה של וושינגטון באזור.