צילום: אי-פי

סעודיה מודה לראשונה: ג'מאל ח'אשוקג'י מת בקטטה בקונסוליה

בהודעה שפרסמו הסעודים נאמר כי "ויכוח שפרץ בין הנוכחים הפך לחילופי מהלומות שהובילו למותו". המלך הורה להדיח חמישה בכירים, ו-18 חשודים נעצרו. לפי אחד הדיווחים, החשודים שיקרו לרשויות בריאד וטענו כי ח'אשוקג'י עזב בשלום את הקונסוליה
יואב זהבי, ערן זינגר וערן סיקורל
20 באוקטובר 2018
07:23

סעודיה אישרה הלילה (שבת) את מותו של העיתונאי הסעודי הנעלם, ג'מאל ח'אשוקג'י, בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. על פי הגרסה שפרסמו הסעודים בהודאתם, נאמר כי "ויכוח שפרץ בין הנוכחים בקונסוליה לבין ח'אשוקג'י הפך לחילופי מהלומות שהובילו למותו של האיש". בהודעה אין אזכור לעינויים שעבר האיש או לטענה שגופתו בותרה.

ברשת אלערביה דווח כי החשודים במעורבות במותו של ח'אשוקג'י ניסו להסתיר את דבר מותו בקונסוליה. על פי הדיווח, החשודים נשלחו לשכנע את העיתונאי לשוב לסעודיה, פרץ ביניהם ויכוח שהפך לקטטה - ואז ח'אשוקג'י מת. בדיווח נטען כי החשודים הוליכו שולל את הרשויות בריאד וטענו כי העיתונאי יצא בשלום מהקונסוליה, בניסיון לחמוק מאחריות למעשה.

מלך סעודיה סלמאן הורה להדיח חמישה בכירים סעודים, בהם סגן ראש המודיעין הכללי אחמד עסירי  והיועץ בלשכת המלך סעוד אלקחטאני. ברשת CNN דווח כי בכיר בצבא הסעודי פוטר ו-18 נעצרו בחשד למעורבות בפרשה. יורש העצר מוחמד בן סלמאן יעמוד בראש ועדה שתחקור את נסיבות הרצח. המלך סלמאן הביע צער על מותו של ח'אשוקג'י והבטיח לעשות הכל כדי להגיע לחקר האמת.

רשת BBC בערבית דיווחה כי אחד החשודים ברצח, מאהר מוטרב, עבר הכשרה בתחום הסייבר והתמחה במתקפות ריגול על טלפונים ומחשבים. על פי הדיווח, מומחה אירופי למעקב אלקטרוני סיפר כי מוטרב השתתף לפני כמה שנים בקורס של החברה שלו, שנועד להכשיר אנשי מודיעין להשתמש בטכנולוגיה שנועדה לתקוף טלפונים ומחשבים של אזרחי הממלכה. בדיווח קודם של רשת CNN, נמסר כי מאהר אלמוטרב זוהה כקצין במודיעין הסעודי בדרגת קולונל.

הבית הלבן הגיב על הדברים ואמר כי הוא מבקש להעביר תנחומיו למשפחתו של ח'אשוקג'י, לארוסתו ולחבריו. עוד נמסר כי ארצות הברית תמשיך לעקוב אחר התנהלות החקירות בעניין. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר כי ההודאה הסעודית ומעצרם של החשודים הם "צעד ראשון טוב". עוד הוסיף הנשיא האמריקני כי סעודיה הייתה בת ברית, וכי התקרית הינה "בלתי מתקבלת על הדעת" ולכן ישוחח עם יורש העצר.

מזכיר האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי הוא מוטרד מאד מאישור דבר מותו של העיתונאי. הוא קרא לחקירה מקיפה, יסודית ושקופה של הפרשה ולנטילת אחריות של כל מי שאחראי להרג.

בתוך כך, השבועון האמריקני "ניוזוויק" פרסם "ריאיון סודי" שנערך עם ח'אשוקג'י, שבו הוא מותח ביקורת חריפה על יורש העצר ואומר שלמרות התדמית הנאורה שלו, מדובר במנהיג שבטי שאינו מעוניין באמת ברפורמות, משום שהן עלולות להגביל את סמכויותיו. לדבריו, בן סלמאן רוצה מצד אחד ליהנות מפירות המודרניזציה, אך מנגד רוצה להמשיך לשלוט בסעודיה כפי ששלט בה סבו.