שוטרים מתעמתים עם מפגינים בחאן אל אחמר, אתמול
צילום: וויסאם אל השלמון, פלאש 90

המדינה דוחה את פינוי חאן אל אחמר: "הכוונה היא לנסות למצות את המו"מ"

בלשכת נתניהו אומרים שהוחלט לנסות למצות את המשא ומתן עם התושבים ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, בין השאר בימים האחרונים. משרד הביטחון: ההחלטה התקבלה חרף התנגדותו הנחרצת של ליברמן
גילי כהן וכרמל דנגור
20 באוקטובר 2018
23:04
עודכן ב 23:30

המדינה דוחה לפי שעה את פינויו של הכפר הבדואי חאן אל אחמר שנבנה שלא כחוק ליד כפר אדומים. בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו אומרים כי הוחלט לנסות למצות את המשא ומתן עם התושבים ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, בין השאר בימים האחרונים. במשרד הביטחון מבהירים כי ההחלטה לדחות את פינוי הכפר התקבלה על אף התנגדותו הנחרצת של השר אביגדור ליברמן. 

התובעת הראשית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, הזהירה השבוע כי הרס רכוש בלא צורך צבאי והעברת אוכלוסייה בשטחים כבושים, עונה להגדרה של "פשע מלחמה" תחת אמנת רומא. עוד אמרה כי תמשיך לבחון את המצב בחאן אל אחמר ולנקוט פעולה, אם יעלה הצורך. בחודש שעבר דחה בג"ץ את עתירת תושבי הכפר, שהוקם על אדמות מדינה ובתיו נבנו ללא היתרים, והתיר למדינה להוציא את ההריסה לפועל.

בתחילת החודש, ליברמן העביר מכתב לשגריריהן בישראל של שמונה מדינות אירופיות, שבו האשים את ממשלותיהם ב"הטיה מכוונת" בפרשת פינוי הכפר, ובכך שנקיטת העמדה מצידן בפרשה היא "התערבות בוטה בענייניה הריבוניים של ישראל". לדבריו, "בית הדין הגבוה לצדק של ישראל אינו זקוק לשיעורים בענייני משפט מאף אחת ממדינותיכם ולא מהאיחוד האירופי כקולקטיב".

ליברמן התייחס להודעתן בסוף החודש שעבר של צרפת, גרמניה, בלגיה, הולנד, איטליה, שוודיה, פולין ובריטניה שבה הזהירו את ישראל מפני "השלכות חמורות" שעלולות להיות להריסת הכפר הסמוך לכפר אדומים. במכתבו כותב שר הביטחון כי "הודעה זו אינה עולה בקנה אחד עם יחסי הידידות בינינו".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) תקף הערב את ההחלטה: "התנהלות המדינה ביחס למאחז הערבי הבלתי חוקי חאן אל אחמר - רפיון חסר תקדים אל מול לחצים שהזמינו דחיות. אני קורא לראש הממשלה לקצוב למאמצי ההעתקה וההסדרה, זמן של שבועיים בלבד ואז להעתיקם. ביקורת בינלאומית אינה סיבה לוותר על ריבונותינו ועל החוק. נמשיך לבנות את ארצנו לאורכה ולרוחבה ארצנו, ונחזק ונבסס בה את שלטוננו".

מנגד, יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה: "פינוי חאן אל אחמר הוא טעות קשה ונזק מדיני ובינלאומי, אבל הוא בעיקר עוול אכזרי כלפי קהילת המוחלשים שבבני האדם. לכן טוב מאוד שנדחה. בניגוד לדמגוגיה הנטענת, בית המשפט לא חייב פינוי כמו בעמונה (שם נבנה מאחז לא חוקי על קרקע פלסטינית פרטית), אלא התיר לפנות, וטוב שהמדינה לא עושה זאת".