הפגנת מחאה נגד פינוי הכפר
צילום: יניב נדב, פלאש 90

הקבינט אישר את דחיית הפינוי בחאן אל-אחמר

נתניהו ניסה בישיבה לשכנע את שרי הבית היהודי לתמוך במהלך הדחייה, כך לפי מקור המעורה בפרטים. עם זאת, השרים בנט ושקד הצביעו נגד. משרד החוץ הפלסטיני על הדחייה: "ניסיון להרדים את התגובות הבינלאומיות ואת הפעילות העממית"
גילי כהן ודנה בן שמעון
21 באוקטובר 2018
15:25

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר היום (ראשון) את דחיית פינוי הכפר הבדואי חאן אל אחמר. בתום הדיון, נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה: "בהתאם להמלצות גורמי המקצוע, הקבינט מאפשר ארכה של כמה שבועות למיצוי המו"מ לפינוי בהסכמה". לדברי מקור שמעורה בפרטים, במהלך הישיבה ניסה נתניהו לשכנע את שרי הבית היהודי לתמוך במהלך הדחייה. לטובת כך נועד עם נפתלי בנט גם בארבע עיניים, אך לבסוף יו"ר הבית היהודי והשרה איילת שקד הצביעו נגד.

במשרד החוץ הפלסטיני הגיבו להחלטה לדחות בשלב זה את פינויים של תושבי הכפר ואמרו כי זהו ניסיון להרדים את התגובות הבינלאומיות ואת הפעילות העממית סביב הפינוי. בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הרשמית הפלסטינית "וופא", נכתב כי בית המשפט העליון בישראל הוא "זרוע מבצעת של ממשלת הכיבוש, המספק כיסוי משפטי לפשעים המבוצעים נגד העם הפלסטיני בגדה".

עוד הזהירו בהודעה מפני מה שכונה "המלכודת הישראלית", וקראו שלא להעלות את רף האופטימיות מהטקטיקה שנוקטת ישראל. עוד צוין כי המאמצים הדיפלומטיים של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, המעורבות האירופית - לרבות אזהרת התובעת הכללית של בית הדין הבינלאומי בהאג מפני השלכות הפינוי - ומעורבותם של פעילים זרים וישראלים בקמפיין, אילצו את ישראל לשנות את מהלכיה. עם זאת, האיום עדיין קיים ויש להמשיך ולפעול כדי למנוע את גירושם של תושבי הכפר.

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לנושא, בפגישתו עם שר האוצר האמריקני, והצהיר כי הכפר הבדואי יפונה: "חאן אל אחמר יפונה, זה המדיניות שלנו. לא אדחה על להודעה חדשה. ניתן זמן לנסות ולפנות בהסכמה והדבר ייקבע על ידי הקבינט ".

בנט התייחס הבוקר לדחיית הפינוי וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "חאן אל אחמר יפונה. מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבג"ץ. במדינת חוק אוכפים את החוק גם אם הקהילה הבין-לאומית מתנגדת ומאיימת. מפלגת הבית היהודי תוודא שאכן כך יקרה".