חבר פרלמנט בירדן: "לא הפקנו שום תועלת מההסכם"

בישראל מביעים אמנם אופטימיות כי מו"מ עם הממלכה ישנה את כוונתו של המלך עבדאללה להשיב לידיו מובלעות שניתנו לישראל כחלק מהסכם השלום. אולם חברי פרלמנט בעמאן מדברים אחרת: "ההחלטה של המלך טבעית עבורנו". שר החוץ הירדני: "לא נישא וניתן על הריבונות"
רועי קייס
22 באוקטובר 2018
20:52
עודכן ב 23:08

בישראל קיבלו בהפתעה את ההחלטה של מלך ירדן עבדאללה להחזיר שטחים שניתנו לה במסגרת הסכם השלום, אך בעמאן התסיסה נמשכה זמן רב. "העם, הממשלה והפוליטיקאים לא מרוצים מהסכם השלום באופן כללי", אמר היום (שני) מחוקק ירדני בשיחה מיוחדת עם כאן חדשות.

"מאז שישראל חתמה על הסכם השלום ועד היום, היא לא נקטה שום צעד לשיפור היחסים עם ירדן", טען המחוקק. חבר פרלמנט הידוע בדעותיו האנטי-ישראליות אמר כי "זו החלטה היסטורית" וכי הוא מצפה שתהיה מתיחות ביחסים בין ישראל לירדן ו"הישראלים ינסו לזרוע הרס בעורף הירדני".

שר החוץ של ירדן, אימן א-ספדי, אמר הערב כי ישראל לא ביקשה להתחיל בהתייעצויות בנושא. "אנו לא נישא וניתן על הריבונות. אם יהיו התייעצויות, אז הן יעסקו באופן שבו שני הנספחים המדוברים יבוטלו", אמר השגריר בתקיפות. טענה זו מצטרפת לקולות הנשמעים בעם הירדני, שמבקשים להחזיר את השטחים המחוכרים. לפי גורמים שונים בירדן, לקולות אלה השפעה רבה על החלטת המלך עבדאללה.

חבר בבית המחוקקים בעמאן ציין בשיחה עם כאן חדשות, כי הירדנים לא מעוניינים להכריז מלחמה על ישראל. "הייתה לכם זכות לנצל את האזור לפרק זמן מסוים. ההסכם היה כדי להפסיק את המלחמה בין העם הערבי לבין העם שהיה מעוניין לחתום על הסכם שלום. אתם הפקתם תועלת מההסכם ואנחנו לא הפקנו שום תועלת", הסבירו בירדן.


ארז גיבורי, חקלאי ממושב צופר התייחס להודעת המלך ואמר כי החקלאים מצפים מראש הממשלה בנימין נתניהו לפתור את המשבר. "עינינו נשואות לכיוונו של ראש הממשלה, שהוא גם שר החוץ, בתקווה גדולה שהוא יצליח לפתור את האירוע הזה ושנוכל לגדל שם פלפלים", אמר גיבורי. אלון גיבורי, חקלאי נוסף באזור, אמר כי ההחלטה היא "גזר דין מוות".

אתמול העבירה ירדן הודעה לישראל, לפיה היא מסיימת את הסכם החכירה עם ישראל על השטחים אל-באקורה ואלר'מר, שנמצאים סמוך לצופר ונהריים בעמק הירדן. משרד החוץ הירדני מסר למקבילו הישראלי שני מזכרים בדבר ההחלטה על סיום ההסכם, שנחתם עם חתימת הסכם השלום בין המדינות ב-1994. 

בנספח הסכם השלום נקבע כי השטחים יוחכרו ל-25 שנה, ויחודש אוטומטית לתקופה זהה, אלא אם כן ניתנת הודעה מוקדמת של שנה על פקיעת תוקף על ידי אחד הצדדים, כפי שנעשה כעת על ידי ירדן. לפיכך, ההסכם יסתיים בעוד שנה, לפי בקשת הירדנים.

בהודעת עבדאללה מלך ירדן נמסר כי מדובר בשטחים של הממלכה וכי ירדן תשמור על ריבונותה בכל שטחיה. הוא הוסיף כי העדיפות העליונה בתנאים האזוריים הקשים היא להגן על האינטרסים של הירדנים.

ראש הממשלה התייחס לדברים: "ניכנס למשא ומתן עם ירדן להארכת ההסדר הקיים", אמר בטקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. בהמשך היום תתכנס הממשלה הירדנית לישיבה דחופה על מנת לדון בביצוע של החלטת המלך בעניין אלבאקורה ואלר'מר.