גבול ישראל-ירדן, ביולי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גורם דיפלומטי ירדני: אין צורך במו"מ עם ישראל על ההחלטתה להחזיר את השטחים

לדברי הגורם, החלטת עמאן מגובה משפטית ואינה חייבת בדיון בבתי דין בינלאומיים. לעומת זאת, מחלוקת בסוגיית המים בהסכם השלום, תועבר לבתי דין בינלאומיים
רועי קייס ושמעון מיג'אן
23 באוקטובר 2018
08:32
עודכן ב 09:02

גורם דיפלומטי ירדני אמר כי אין צורך במשא ומתן עם ישראל על החלטתה של הממלכה לבטל את שני הנספחים בהסכם השלום הקשורים לנהריים ולצופר. בריאיון היום (שלישי) לעיתון "אל-חיאת" הוסיף הגורם כי ההחלטה הירדנית מגובה משפטית ואינה חייבת בדיון בבתי דין בינלאומיים. לעומת זאת, לדברי הדיפלומט הירדני, מחלוקת בסוגיית המים בהסכם השלום, תועבר לבתי דין בינלאומיים.

גורם ממשלתי בירדן דוחה את האיומים הישראליים לצמצם את מכסת המים שמוזרמת לירדן בתגובה להחלטת המלך לבקש בחזרה את מובלעות נהריים וצופר שהוחכרו לישראל במסגרת הסכם השלום. הגורם אמר לעיתון הירדני "אל-ר'ד" שהיחסים בין ירדן לישראל בסוגיית המים מבוססים על הסכמים שונים מאלה שקשורים להסכם השלום, וירדן מחויבת לאותם הסכמים. הגורם הגיב על הצהרותיו אתמול של שר החקלאות, אורי אריאל, שאיים לצמצם את מכסות המים לממלכה ואמר שירדן מימשה את זכותה לבטל את נספחי נהריים וצופר. זכות שנכללה בהסכם השלום שנחתם בין הצדדים ב-1994. גורם בכיר במשרד המים וההשקיה הירדני אמר לעיתון שירדן גם מחויבת לנספח הקשור לסוגיית המים בהסכם השלום.

בתוך כך, ירדן שבה ומבהירה כי לא תחזור בה מהחלטתה שלא להמשיך ולהחכיר לישראל את שתי המובלעות. שר החוץ של ירדן, איימן א-ספדי, ציין אמש כי ישראל טרם ביקשה מארצו לפתוח במגעים בנושא אך הדגיש כי עמאן לא תישא ותיתן על ריבונותה על השטחים. "אם יהיו התייעצויות, הן יעסקו בביטול שני הנספחים להסכם השלום", אמר השר הירדני בראיון לתקשורת המקומית.

חבר בפרלמנט הירדני אמר אתמול בשיחה עם כאן חדשות: "העם, הממשלה והפוליטיקאים לא מרוצים מהסכם השלום באופן כללי. "מאז שישראל חתמה על הסכם השלום ועד היום, היא לא נקטה שום צעד לשיפור היחסים עם ירדן", טען המחוקק. חבר פרלמנט הידוע בדעותיו האנטי-ישראליות אמר כי "זו החלטה היסטורית" וכי הוא מצפה שתהיה מתיחות ביחסים בין ישראל לירדן ו"הישראלים ינסו לזרוע הרס בעורף הירדני".