זירת הפיגוע
צילום: אי-פי

הירי בבית הכנסת בפנסילבניה: עלה ל-11 מספר ההרוגים

6 נפצעו, בהם 4 שוטרים. ראש ה-FBI בפיטסבורג: "זוהי זירת הפשע הנוראית ביותר שראיתי ביותר מ-20 שנות פעילות בבולשת הפדראלית". נוכחות גדולה של שוטרים ליד דירה שכוחות הביטחון סבורים כי היורה, פעיל הימין הקיצוני רוברט באוורס, התגורר בה
מערכת כאן חדשות
28 באוקטובר 2018
00:04

עלה ל-11 מספר הנרצחים בפיגוע הירי שהיה היום (שבת) בבית הכנסת "עץ החיים" של הקהילה הקונסרבטיבית בפיטסבורג, פנסילבניה. שישה אנשים נפצעו, בהם ארבעה שוטרים. כך אישרה משטרת פיטסבורג.

כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו כי כוחות גדולים של משטרה נמצאים סמוך לדירה שכוחות הביטחון סבורים כי היורה, פעיל הימין הקיצוני רוברט באוורס, התגורר בה. באוורס עצמו נעצר לאחר שנפצע בחילופי אש עם המשטרה.

לפי כמה מהדיווחים באוורס נכנס לבית הכנסת בסביבולת השעה 9:45 כשהוא מצוייד ברובה מסוג AR15 ובשלושה אקדחים מסוג גלוק וכן תחמושת רבה. במקום שהו כמה עשרות מתפללים. הוא צעק: "כל היהודים צריכים למות", פתח באש בקומת הקרקע והרג כמה אנשים. אחר כך ירד לקומת המרתף ופתח באש גם שם. לאחר מכן עלה לקומה השלישית והתבצר בה עד שנורה ונעצר.

ראש משרד ה-FBI בפיטסבורג בוב ג'ונס אמר במסיבת עיתונאים הערב כי הבולשת נמצאת בשלבים מוקדמים של החקירה: "נבחן את כל ההיבטים של חיי החשוד. אני רוצה שאנשי פיטסבורג ידעו שאנחנו נעבוד מסביב לשעון. זוהי זירת הפשע הנוראית ביותר שראיתי ביותר מ-20 שנות פעילות בבולשת הפדראלית. ללא התגובה המהירה והאמיצה של השוטרים בפיטסבורג, האירוע היה חמור הרבה יותר".

מנהל מחלקת ביטחון הציבור בפיטסבורג, וונדל היסריץ' אמר כי האירוע ייחקר כפשע שנאה וה-FBI יוביל את החקירה. "יש לנו עצור מהזירה ואנחנו עדיין בודקים אם יש עוד מעורבים. אין עדויות למטענים בזירה. זו זירה מזעזעת, אחת הגרועות שראיתי".


נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ אמר בכינוס בחירות באינדיאנה: "זה היה אירוע אנטישמי. אפשר היה לחשוב שזה לא יתרחש בתקופתנו, אבל אנחנו לא לומדים מהעבר. רדיפת יהודים זה אחד הדברים הנוראיים בהיסטוריה האנושית. היום בקול מאוחד אנחנו מגנים את פשעי האנטישמיות וכל שאר צורות הרשע". בקהילה היהודית בפנסילבניה נפגעו רבים מדבריו של הנשיא טראמפ כאילו יכלו למנוע את הפיגוע לו היו מציבים שומרים חמושים בכנסיה לבית הכנסת. 

מנכ"ל הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט אמר כי "לא מתקבל על הדעת שיהודים יותקפו בזמן תפילה בבוקר שבת, ובלתי נתפס שזה יקרה בארצות הברית בזמנים האלה". לדברי גרינבלט: "זו ככל הנראה ההתקפה הרצחנית ביותר על יהודים בהיסטוריה של ארצות הברית. אנחנו בקשר עם רשויות אכיפת החוק כדי לתמוך בחקירה וקוראים לרשויות לחקור את האירוע כפשע שנאה"

בעקבות הפיגוע הועלתה הכוננות בחלק מבין המתקנים המזוהים עם ישראל או עם יהודים בארצות הברית. מושל ניו יורק הורה להגביר את האבטחה על מרכזים יהודיים ובתי כנסת במדינתו וכך נעשה גם בסן פרנסיסקו שבקליפורניה. גם ה-CST ארגון האבטחה של הקהילות היהודיות בבריטניה הודיע כי יגביר את האבטחה על מוסדות יהודיים בבריטניה.