עצרת לנרצחי הטבח בפיטסבורג
צילום: אי-פי

הטבח בפיטסבורג: היורה יועמד לדין באישומים שדינם - עונש מוות

שר המשפטים האמריקני הודיע כי רוברט באוורס, שרצח 11 בני אדם בבית הכנסת "עץ חיים", יואשם בפשעי שנאה. טראמפ התייחס לטבח: "אנטישמיות - אחד המאפיינים המכוערים והאפלים ביותר"
נתן גוטמן, גילי כהן וגדעון קוץ
28 באוקטובר 2018
06:56

בפיטסבורג התכנסו הלילה (ראשון) אלפים לעצרת זיכרון לזכרם של 11 הנרצחים בטבח בבית הכנסת "עץ חיים". הם נאספו ליד המרכז הקהילתי היהודי בשכונת סקוורל היל, נשאו תפילות והדליקו נרות זיכרון. שר המשפטים של ארצות הברית ג'ף סשנס הודיע כי היורה רוברט באוורס יועמד לדין באישומים שדינם המרבי גזר דין מוות.

סשנס הדגיש כי לאלימות על רקע דתי "אין מקום בחברה האמריקנית". נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתכוון לבוא לפיטסבורג ואמר הלילה כי אנטישמיות ורדיפת יהודים בקנה מידה נרחב משקפות את "אחד המאפיינים המכוערים והאפלים ביותר השזורים לכל אורך תולדות האנושות". טראמפ הוסיף כי "את רעל האנטישמיות הנתעב המפעפע בשנאה" יש לגנות ולהתמודד עמו בכל מקום שהוא מופיע בו.

שר החינוך נפתלי בנט יגיע לפיטסבורג כדי לחזק את בני הקהילה. הוא אמר כי מדינת ישראל מתייצבת מאחורי הקהילה היהודית בארצות הברית, שחוותה את האירוע האנטישמי החמור בתולדותיה. "כל ישראל ערבים זה לזה", אמר בנט.

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, גינה בחריפות את הטבח בבית הכנסת ואמר כי "אנטישמיות היא סכנה לערכי הדמוקרטיה והשלום ואין לה מקום במאה ה-21". גם נשיא צרפת עמנואל מקרון התייחס לטבח והביע את אבלה של צרפת ואת הזדהותה עם ארצות הברית והעם האמריקני לאחר "מעשה הטרור הרצחני".

באירוע הירי נרצחו 11 בני אדם ונפצעו שישה. בסביבות השעה 09:45 בבוקר (שעון מקומי) נכנס גבר חמוש, בן 46, לבית הכנסת של הקהילה הקונסרבטיבית בשכונת "סקוור היל" בעת טקס לקריאת שמו של תינוק. במקום התפללו כמה עשרות אנשים. הוא צעק "כל היהודים צריכים למות" ופתח בירי בקומת הכניסה. לאחר מכן ירד לקומת המרתף וירה בכמה אנשים נוספים. הוא התבצר בבית הכנסת ונפצע בחילופי האש עם השוטרים שהוזעקו למקום. כעבור כשעה הוא נלכד ונלקח לחקירה.

בעקבות הפיגוע הועלתה הכוננות בחלק מבין המתקנים המזוהים עם ישראל או עם יהודים בארצות הברית. מושל ניו יורק הורה להגביר את האבטחה על מרכזים יהודיים ובתי כנסת במדינתו וכך נעשה גם בסן פרנסיסקו שבקליפורניה. גם ה-CST ארגון האבטחה של הקהילות היהודיות בבריטניה הודיע כי יגביר את האבטחה על מוסדות יהודיים בבריטניה.