צומת גוש עציון, ארכיון
צילום: פלאש 90

האירוע שבו נהרג אליאב גלמן בצומת גוש עציון: המחבל הורשע בהריגה

בית המשפט הצבאי קבע כי לא הוכח מעבר לכל ספק סביר שהמחבל שניסה לבצע את פיגוע הדקירה בצומת גוש עציון בפברואר 2016, ממדוח יוסף מוחמד עמרו, ניסה לרצוח. באירוע נהרג קצין המילואים אליאב גלמן מירי תועה של כוח צה"ל לעבר המפגע. משפחתו של גלמן: דורשים עונש מוות
כרמל דנגור
31 באוקטובר 2018
12:39

פרסום ראשון: ממדוח יוסף מוחמד עמרו, המחבל שביצע את הפיגוע בו נהרג אליאב גלמן בפברואר 2016 בגוש עציון, זוכה מעבירת גרימת מוות בכוונה (העבירה המקבילה לרצח), והורשע בעבירת הריגה. גלמן נהרג כתוצאה מירי של חייל שניסה לנטרל את עמרו. דעת הרוב של השופטים קבעה כי לא הוכח מעל ספק סביר שעמרו התכוון לרצוח.

רב סרן אליאב גלמן, תושב כרמי צור, נורה למוות מאש צה"ל כשניסה לסכל את פיגוע הדקירה בצומת גוש עציון. עמרו הגיע לצומת והחל לרוץ לעבר הנוכחים כשבידו סכין שלופה. גם גלמן, קצין במילואים, ניסה לירות לעברו.

בגרסה שמסר בחקירה טען עמרו שהוא התכוון להיעצר או למות, ולא לרצוח. סגן נשיא בית המשפט הצבאי היה בדעת מיעוט וחשב שאפשר להרשיע אותו ברצח.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו תקף את ההחלטה: "החיפוש אחר יסוד נפשי של מחבל כשברור שאותו מחבל הוא חלק מטרור של השמדת ישראלים אינו מובן ואינו מקובל. אנו קוראים לתביעה לערער על הכרעת הדין כדי שהמחבל הרוצח יבוא על עונשו".

במשפחתו של גלמן אמרו כי "גם אם יקוצצו ידיו ורגליו של המחבל עד שיירקב וימות בייסורים זה לא ישנה את מצבנו, זה לא ינחם או ייאש ולא ירגיע את הכאב. אנו דורשים עונש מוות למחבל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן מתח ביקורת על ההחלטה ואמר כי "אני סבור בדיוק כמו התביעה הצבאית ונשיא בית המשפט הצבאי שמחבל שרץ עם סכין במטרה לרצוח חיילים ואזרחים, צריך להיות מורשע ברצח. חד וחלק. אין היגיון אחר ואני בטוח שבסופו של דבר כך יהיה".