איסמעיל הנייה בעזה
צילום: עימאד נסאר, פלאש 90

מקור בחמאס לכאן חדשות: הושג הסכם עקרוני להעברת הכסף הקטרי לעזה

המימון שיגיע ממדינת המפרץ יממן את משכורות הפקידים האזרחיים של הארגון. עם זאת, בשלב זה אין סיכום בנוגע למנגנון שדרכו יועבר הכסף. חבר חמאס חוסאם בדראן: מסכימים לכך שהאו"ם יפקח על העברת הכסף
גל ברגר
01 בנובמבר 2018
12:00

מאמצי ההסדרה ברצועת עזה: מקור בחמאס אומר לכאן חדשות כי הושג הסכם עקרוני להכנסת מימון קטרי לעזה לתשלום משכורות לפקידים האזרחיים, אך טרם הושג סיכום באשר למנגנון שדרכו יועבר הכסף. בד בבד אמר חבר הנהגת חמאס, חוסאם בדראן, כי הארגון מסכים לתנאי הישראלי שהאו"ם יפקח על הכסף הקטרי שייכנס לרצועה, וכי הוא לא ביקש שהכסף יעבור אליו.

ברצועת עזה 23 אלף פקידים אזרחיים של חמאס, ועוד 17 אלף פקידים צבאיים העובדים במנגנוני הביטחון של הארגון וחלק מהם פעילים בד בבד בזרוע הצבאית של חמאס. את משכורות הפקידים הצבאיים של חמאס, הארגון מוכן לממן מכספי המסים שהוא גובה ברצועת עזה.


במקביל, דיווחים פלסטיניים גורסים  כי הנהגות חמאס והג'יהאד האסלאמי ייפגשו בעזה בלשכתו של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה לקראת בואה של משלחת המודיעין המצרית לרצועה. נמסר כי במהלך היום צפויה פגישה בין המשלחת המצרית לבין מארגני הפגנות הגדר ונציגי הארגונים הפלסטיניים בעזה.

בתוך כך, מקור פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות הטורקית אנאדול כי המודיעין המצרי השיג התקדמות ניכרת במאמצים להגיע להפסקת אש בין ישראל לחמאס בעזה, זאת חרף התנגדותו של אבו מאזן להליך ודרישתו שהפסקת אש תתקיים רק לאחר פיוס בין פתח לחמאס ומסירת השלטון על רצועת עזה לידי הרשות הפלסטינית.

אמש נחשף בחדשות כאן מתווה ההסדרה המסתמן בין ישראל לחמאס. על פי המתווה בשלב ראשון יופסקו ההפגנות האלימות בגדר. בשלב שני ישראל תשיב לרצועה את משאיות הדלק המגיעות במימון קטרי ובשלב השלישי קטר תממן את משכורות הפקידים שיקצץ יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.