צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לבני בעצרת הזיכרון לרבין: "ההיסטוריה חוזרת, מספיק לקרוא את הפוסטים של רה"מ"

כ-20 אלף בני אדם משתתפים באירוע לציון 23 שנה לרצח ראש הממשלה. יו"ר המחנה הציוני תקף את הממשלה: "מאסנו בפוליטיקה של שנאת אחים"
יואב קרקובסקי
03 בנובמבר 2018
19:11
עודכן ב 21:37

כ-20 אלף בני אדם השתתפו הערב (שבת) בעצרת בתל אביב לציון 23 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. יו"ר האופוזיציה ציפי לבני תקפה בנאומה את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרה: "ההיסטוריה חוזרת. מספיק לקרוא את הפוסטים של ראש ממשלת ישראל". נאומו של השר צחי הנגבי לווה בקריאות בוז ושריקות. 


לבני קראה במהלך נאומה לאיחוד השורות במחנה השמאל: ״זוהי שעת חירום ונדרשת קואליציית חירום לאומית. יהיה זה איחוד של תקווה ושל שינוי לא רק לאלפים המרגשים שהגיעו הערב אלא למיליונים שמחכים לבשורה". היא ציינה כי ״בכיכר הזו נשפך דמו של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין שביקש למנוע שפיכות דמים. הוא נרצח בגלל השלום וזהו רצח פוליטי. נקודה. אני כאן לא רק כדי לזכור את המנהיג ששילם בחייו על השלום אלא גם כדי להבהיר שאף אחד לא יהפוך את הדרך שלנו לבגידה".

בתגובה לנאום נמסר מהליכוד כי הציבור לא קונה את ההאשמות הפיקטיביות של לבני ושל חבריה בדבר 'קמפיין הסתה'. "קיראו את הרשומות בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה נתניהו ותקבלו את האמת בצורה מדוייקת ובלי שמץ של הסתה", נכתב בחשבון הטוויטר של המפלגה. 


השר הנגבי, שנאומו לווה ברעש מצד המשתתפים, אמר: "באותו לילה הרגשתי שאם הייתי יכול, הייתי מזנק בין הרוצח לבין קורבנו, חוטף את הכדור במקום ראש הממשלה. אפשר וצריך להתווכח על דרך. בלי אופוזיציה אין דמוקרטיה. מחלוקת וביקורת הם העוצמה של חברה חופשית. אבל הסתה ואלימות חייבים להידחות על הסף. אז כמו היום, גם כאשר אנחנו נאבקים על אמונותינו, סולדים ממפעל ההתיישבות או תומכים בו, כמוני, מתנגדים לשליטה בעם אחר או חרדים מנסיגות מסוכנות, כמוני – המכנה המשותף לכולנו הוא שלעולם נדחה בשאט נפש דיקטטורה של איש אחד עם אקדח".

הנגבי הוסיף: "אם חפצי חיים אנחנו, אם אנחנו לא מוכנים להעניק ניצחון לרוצחים נתעבים, רק דרך אחת בפנינו: להעדיף את המאחד על פני המפריד. את האיפוק והריסון על פני ההתלהמות והגסות".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי פנה לצעירים בקהל ואמר: "אתם לא זכיתם להכיר ראש ממשלה שהיה לו איכפת. איכפת מהחיים שלנו. שבשבילו הפוליטיקה לא הייתה המטרה אלא האמצעי לעשות  שינוי. לא זכיתם להכיר ראש ממשלה שהעמיד את הביטחון לפני הכול,  אבל חתר באומץ רב לשלום. כשרבין היה שר ביטחון, הייתי חייל וקצין. החברים שלי ואני ידענו, שרבין לעולם לא יערבב פוליטיקה בביטחון שלנו. אני רואה את החיילים הצעירים שלנו ששוכבים על הסוללות מול עזה, אני רואה בכאב את ההורים שרצים בחרדה לממ"ד, הם כבר הבינו שבקבינט יש קרב פוליטי על קולות. הם יודעים שרבין בחר בשלום ונלחם בחמאס.  נתניהו ויתר על השלום ונכנע לחמאס".

העצרת בכיכר רבין, הערב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

יושב ראש יש עתיד, יאיר לפיד, אמר בנאומו כי רצח רבין טמן בחובו גם איום ברצח הבא. "כשראש ממשלה נרצח, זו הופכת להיות אופציה. זה אקדח המונח על השולחן. והאקדח הזה שוב כאן", אמר לפיד. הוא הזהיר כי כאשר הממשלה אומרת שכל מי שחושב אחרת ממנה הוא בוגד וסייען של האויב היא מובילה אותנו בנתיב מסוכן ויש להפסיק זאת.

בהודעה שפרסמה תנועת "דרכנו", אשר מארגנת את האירוע השנה, נכתב כי "העצרת תעמוד השנה בסימן תחילתה של שנת בחירות הצפויה להביא אתה שיח אלים ורעיל והסתה אלימה כלפי ציבורים שלמים. מצב אשר קורע את ישראל מבפנים ויוצר חומות וחוסר אמון במערכת הפוליטית ובחברה הישראלית".