גבול ישראל-ירדן
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

גורם ירדני: ישראל פנתה, אבל אנחנו נחושים להשיב את השטחים לשליטתנו

הגורם בעמאן אמר לעיתון "אל-חיאת" כי ישראל פנתה רשמית לארצו בעקבות ההודעה שלא תאריך את חכירת השטחים בצופר ובנהריים, אך הדגיש: דבקים בהחלטה להשיבם לשליטה ירדנית
ערן זינגר
04 בנובמבר 2018
10:37

גורם ירדני אמר היום (ראשון) לעיתון "אל-חיאת" כי ישראל פנתה לארצו בבקשה רשמית לקיים התייעצות על הודעת הממלכה כי היא לא תאריך את משך החכירה של השטחים בצופר ובנהריים. לצד זאת, הגורם הדגיש שארצו דבקה בהחלטה להשיב את השטחים הללו לידיה.

לדברי הגורם בעמאן, חוזה השלום שנחתם בין המדינות מקנה לישראל זכות לקיים מגעים בנוגע להמשך חכירת השטחים בצופר שבדרום ובנהריים שבעמק הירדן. יחד עם זאת, אין מדובר בפתיחת משא ומתן על הארכת הנספחים בהסכם.

לפני כשבועיים הצהיר גורם דיפלומטי ירדני, גם כן בריאיון ל"אל-חיאת", כי אין צורך במשא ומתן עם ישראל על החלטתה של הממלכה לבטל את שני הנספחים בהסכם השלום הקשורים לנהריים ולצופר. הגורם הוסיף כי ההחלטה הירדנית מגובה משפטית ואינה חייבת בדיון בבתי דין בינלאומיים. לעומת זאת, לדברי הדיפלומט הירדני, מחלוקת בסוגיית המים בהסכם השלום, תועבר לבתי דין בינלאומיים.

בעוד שבישראל קיבלו בהפתעה את ההחלטה של המלך עבדאללה להחזיר שטחים שניתנו לה במסגרת הסכם השלום, בעמאן התסיסה נמשכת כבר זמן רב. "העם, הממשלה והפוליטיקאים לא מרוצים מהסכם השלום באופן כללי", אמר לאחרונה מחוקק ירדני בשיחה מיוחדת עם כאן חדשות.

"מאז שישראל חתמה על הסכם השלום ועד היום, היא לא נקטה שום צעד לשיפור היחסים עם ירדן", טען המחוקק. חבר פרלמנט הידוע בדעותיו האנטי-ישראליות אמר כי "זו החלטה היסטורית" וכי הוא מצפה שתהיה מתיחות ביחסים בין ישראל לירדן ו"הישראלים ינסו לזרוע הרס בעורף הירדני".