ח"כ אורן חזן בכנסת
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"חצי בן אדם": אורן חזן השמיץ את אילן גילאון

בדיון בהצעת החוק שמכונה "נאמנות בתרבות" התחוללה סערה ובמחנה הציוני דרשו להשעות את חזן. ח"כ מהליכוד התנצל, אך ציין: "הוא לא מפסיק לקלל, להכפיש, להתבהם ולפגוע בי"
זאב קם
05 בנובמבר 2018
21:41

מפלגת המחנה הציוני דרשה הערב (שני) להשעות את חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד) מפעילות בכנסת לאחר שכינה את חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ), בעל נכות, "חצי בן אדם". חזן טען כי במהלך דיון בהצעת החוק המכונה "נאמנות בתרבות" כינה אותו גילאון "גולם". חזן התנצל על דבריו, אך ציין: "תגובה זו נבעה מהתנהגותו השפלה של גילאון ומכך שלאורך כל הקדנציה הוא לא מפסיק לקלל, להכפיש, להתבהם ולפגוע בי".


לדברי המחנה הציוני, חזן חצה גבול של בוטות וחוצפה ואין מקום להתנהגות כזאת בכנסת. "אנחנו דורשים מיו"ר הליכוד להשעות את חבר הכנסת חזן מכל פעילות פרלמנטרית. הבושה הזאת לא יכולה להימשך". חזן הוסיף בתגובתו כי הוטחו כלפיו "עלבונות קשים" וכינו אותו "בהמה" ו"אפס".

"לקחת ביטוי שגור שבא במקום לקלל מישהו ולהגיד לו דברים גסים חזרה ולכנותו כמי שלא מתנהג כבן אדם, אלא חצי בן אדם ולהפוך זאת לאמירה נגד נכים זו פוליטיקה רעה, נמוכה והסתה לשמה", אמר חזן והבהיר כי הוא רואה בכל בני האדם "שווים בני שווים".

במסגרת המהומה שהייתה במליאה בעקבות הדברים הורחק חבר הכנסת חיליק בר. ממפלגת מרצ נמסר בתגובה: ״האירוע השפל, הקטן והעלוב הזה - כלפי אחד האנשים האהודים והחביבים בכנסת - אילן גילאון - רק מעיד על תחתית החבית אליה הגיעה מפלגת השלטון עם חוק הנאמנות הלקקני. אנחנו נאמנים לתרבות ולתרבות הדיון וכופרים בצנזורה, בגסות ובלקקנות של הליכוד של השרה רגב ושל חבר הכנסת חזן״.

במליאת הכנסת התקיים הערב דיון בהצעת החוק ביוזמת שרת הרתבות והספורט מירי רגב. במהלך הדיון האשימה רגב כי "קומץ אמנים ואמניות שלא קרא את נוסח החוק ומשתמש בו לצרכים פוליטיים". על פי הצעת החוק, ייקבע הסדר לעניין הפחתה או שלילה של תמיכה הניתנת מתקציב משרד התרבות והספורט לגופי תרבות שביצעו פעילות שנוגעת לאחת מתוך חמש עילות שמופיעות בהצעת החוק.

העילות הן: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.