חפש
Languages
אביגדור ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסיבה לקידום חוק עונש מוות למחבלים: איום ישראל ביתנו להצביע נגד הקואליציה

במפלגתו של ליברמן העבירו באחרונה מסר מאיים לקואליציה ולפיו יפסיקו להצביע עמה אם החוק שהוקפא בשנה האחרונה לא יקודם. הדיון הראשון בוועדת חוקה חוק ומשפט נקבע לשבוע הבא. ראש השב"כ בדיון בכנסת: "מתנגד לחוק באופן נחרץ"
זאב קם
06 בנובמבר 2018
09:09

סיעת ישראל ביתנו העבירה באחרונה מסר מאיים לשאר שותפותיה לקואליציה ולפיו אם לא יקודם חוק עונש מוות למחבלים שיזמה הסיעה, היא תפסיק להצביע עם הקואליציה בהצבעות במליאה ובוועדות. כך פורסם היום (שלישי) בכאן רשת ב'. 

משמעות האיום היא כי לקואליציה לא יהיה רב לאשר את הצעות החוק שברצונה להעביר וזו הסיבה המרכזית שבגינה אישר ראש הממשלה נתניהו להתחיל בקידומו של החוק. דיון ראשון בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת כבר נקבע ליום רביעי הבא. יו"ר הוועדה ניסן סלומיאנסקי קיבל הנחייה לקדם את החוק אך אם הדיון הזה לא יספיק כדי להגיע להצבעה על החוק, כבר נקבע דיון נוסף גם לשבוע שלאחר מכן, שבסופו תהיה הצבעה על החוק בוועדה לקראת קריאה ראשונה.

ראש השב"כ, נדב ארגמן, שב היום בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על עמדת הארגון בנושא ואמר כי שב"כ מתנגד נחרצות לחוק. השר יובל שטייניץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי אינו מתכוון לתמוך בהנהגת עונש מוות כל עוד לא מתקיים דיון מעמיק והכרעה בממשלה ובקבינט. "לדעת צה"ל, שב"כ וכל גורמי הביטחון לא רק שלא יועיל למאבק בטרור, אלא יגרום נזק גדול. מהלך שכזה יהיה בגדר פרס גדול לארגוני הטרור ולשאר אויבי ישראל", כתב שטייניץ. 

יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, צייץ הבוקר בחשבון הטוויטר שלו: "לאחר למעלה משלוש שנות מאבק עיקש, ביום רביעי הבא חוק עונש מוות למחבלים יובא סוף סוף לדיון בוועדת חוק חוקה ומשפט ולאחריה לאישור בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. לא נוותר ולא נעצור עד שנשלים את המשימה".

אתמול דווח כי ראש הממשלה נתו אור ירוק לקדם את החוק. זאת אחרי שלפני כשבועיים סירבו בליכוד לבקשת ישראל ביתנו לקדם את החוק שעבר עד כה בקריאה טרומית בלבד. במהלך ישיבה של ראשי סיעות הקואליציה בסוף החודש שעבר, פנה יו"ר סיעת ישראל ביתנו, רוברט אילטוב, ליו"ר הקואליציה, דודי אמסלם, בקריאה לפעול לקידום החוק כפי שנקבע בהסכמים הקואליציוניים. אמסלם מצידו השיב בשלילה לבקשה.