איילת שקד ודינה זילבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שקד: דינה זילבר סיימה לייצג את עמדת הממשלה בכנסת

שרת המשפטים הטילה סנקציה חסרת תקדים על היועצת המשפטית של הכנסת שמתחה ביקורת חריפה על חוק הנאמנות בתרבות שעבר אמש בקריאה ראשונה במשכן
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
06 בנובמבר 2018
18:47

מהלך דרמטי במערכת המשפט: שרת המשפטים איילת שקד הודיעה הערב (שני) כי היועצת המשפטית של הכנסת דינה זילבר לא תייצג יותר את עמדת הממשלה במשכן. שקד אמרה שזילבר "חצתה כל גבול" לאחר שמתחה מוקדם יותר היום ביקורת על חוק הנאמנות בתרבות שעבר אמש בקריאה ראשונה בכנסת.

לאחר הודעת שקד, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סרב לומר ביציאה מכנס המתמחים אם הוא מגבה את זילבר. "צריך ללמוד את הדברים ולשקול", אמר מנדלבליט.


בהקשר לחוק אמרה זילבר: "תרבות היא דמיון חופשי ויופי וריבוי קולות ואומץ והתרסה וכנות וביטוי שאיננו מתחנף, שאינו מתאים את עצמו למבחני התאמה שלטוניים". היא ציינה כי "אנחנו משתנים והארץ שינתה את פניה. הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות – נאמנות, משילות ועוד".

זילבר המשיכה: "שיח חברתי ופוצע – האם יש מי שנאמן ויש גם מי שבוגד. הבו לנו עם ממושמע ומחונך שחשיבותו אחידה. מגילת העצמאות קוראת להיות עם חופשי בארצנו בכול ובעיקר בתרבות". בתגובה לכך, כאמור, הודיעה שרת המשפטים שקד כי זילבר סיימה לייצג את עמדתה, את עמדת משרד המשפטים ואת עמדת הממשלה והיא אינה רשאית להגיע לממשלה או לכנסת כנציגת המשרד.

שרת התרבות מירי רגב התייצבה לצד שקד וקראה להדחת זילבר מתפקידה: "זו לא הפעם הראשונה שהיא מביאה את האג'נדה האישית שלה אשר מנוגדת לעמדת הממשלה. היא חורגת מסמכותה ויש להדיח אותה מתפקידה".

מנגד, יצא חבר הכנסת איציק שמולי, להגנתה של זילבר ותקף את שקד: "אפשר לסמוך על שרת המשפטים שלנו שתהיה תמיד הראשונה לתקוף ולהסתער על שומרי הסף שמגנים על האמת והחוק, והראשונה לשתוק ולהסתתר כשצריך לעמוד מול אלה המנסים לרמוס אותו".