פסל של מירי רגב בכיכר הבימה
צילום: אופיר זליקוביץ'

"לא נגד חוק כזה או אחר": פסל של מירי רגב הוצב בכיכר הבימה

דמותה של רגב עומדת מול מראה, בתוך אזור מתוחם, וליד המראה הכיתוב "בלב האומה". האמן שהציב את הפסל: "אנחנו מרגישים ומדברים על חוק 'הנאמנות בתרבות'". רגב בתגובה: "העם על כל חלקיו הוא המראה שלי"
נוב ראובני
08 בנובמבר 2018
08:04

פסל של שרת התרבות מירי רגב הוצב הבוקר (חמישי) בכיכר הבימה. דמותה של רגב עומדת מול מראה, בתוך אזור מתוחם, וליד המראה הכיתוב "בלב האומה". האמן שהציב את הפסל, איתי זלאיט, נשאל אם המיצג הוא מחאה נגד החוק המכונה "הנאמנות בתרבות" וענה כי "זה לא עבודה שהיא נגד חוק כזה או אחר".


"השם של העבודה הוא 'בלב האומה'. חוק 'הנאמנות בתרבות' הוא איזשהי לבנה, אנחנו חשופים לתהליך שהרבה מאוד חוקים עוברים מתחת לרדאר כל כמה ימים. החוק הוא לבנה קצת יותר גדולה ולכן אנחנו מרגישים אותו ומדברים עליו", אמר זלאיט והוסיף בריאיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב': "אני לא מנסה לחזק או להחליש, אני מנסה להציב מראה. אני לא תופס פה צד, את הפסל של ביבי לקחו לליכודיאדה".

רגב מסרה בתגובה להצבת הפסל: "תודה לך איתי זלאייט, שהצבת מראה 'בלב האומה' בכיכר הבימה. בשלוש השנים האחרונות אכן עסקתי רבות בהצבתה של מראה מול עולם התרבות הישראלי. מראה שחשפה את הדרתם של ציבורים שלמים ואת 'הפטרונות' של מי שחשבו את עצמם עד כה 'בלב האומה'. ובכן, העם, על כל חלקיו, הוא המראה שלי. עקרונות הצדק התרבותי הוא מה שמשתקף לנגד עיניי לנוכח אגדת סינדרלה והאמירה האלמותית 'מראה, מראה שמעל הקיר, מה הן העוולות המכוערות ביותר בעיר?'".

תגובת עיריית תל אביב-יפו: "העירייה דוגלת בחופש הביטוי והאמנות. יחד עם זאת, העירייה שומרת חוק. מאחר והפסל הוצב במרחב הציבורי ללא אישור, הוצאה דרישת פינוי מיידית, כשם שנעשה לגבי כל חפץ החוסם את המרחב הציבורי ללא אישור וזאת בהתאם לדין".


ביום שני אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק המדוברת שאותה יזמה השרה רגב. ההצעה אושרה ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים, והיא מסדירה הפחתה או שלילה של תמיכה מתקציב משרד התרבות לגופים שפעילותם תענה לאחת מתוך חמש עילות המופיעות בה. רגב: "קומץ אמנים ואמניות שלא קרא את נוסח החוק ומשתמש בו לצרכים פוליטיים".

לפי הצעת החוק, לשר התרבות והספורט תהיה הסמכות להפחית מסכומי התמיכה בגוף בגין אחת מחמש העילות הבאות: שלילת קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, אלימות וטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; ומעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

חברי כנסת מהאופוזיציה תקפו בחריפות את אישור ההצעה בקריאה ראשונה. חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) תהה: "אתם חושבים שבטני אינה מתהפכת כשמדברים סרה בחיילי צה"ל? היא מתהפכת ועוד איך, אך זו נשמת אפה של הדמוקרטיה. אתם לא תלמדו אותי מהי נאמנות למדינה. היום זה סימון משורר, ומחר זה סימון של כל מי שחושב אחרת מכם. יש קו דק בין לאומיות ללאומנות, ובחוק הזה אתם חוצים אותו. זהו חוק בזוי וטוב שלא היה בא לעולם".

תגיות:
מירי רגב