צוללת ישראלית
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

פרשת הצוללות: המשטרה ממליצה להעמיד לדין 6 מהחשודים המרכזיים בעבירות שוחד

בין הנחקרים שהתגבשה נגדם תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, תיווך לשוחד, מרמה והפרת אמונים: מקורבו של ראש הממשלה, עו"ד דוד שמרון, השר לשעבר מודי זנדברג ומפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום
רועי ינובסקי ותמר אלמוג
08 בנובמבר 2018
12:20
עודכן ב 14:09

המשטרה ממליצה היום (חמישי) להעמיד לדין 12 חשודים בפרשת הצוללות (תיק 3000). במשטרה הודיעו כי סיימו לחקור את התיק העוסק בחשדות לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות נוספות, שבוצעו "במטרה לקדם אינטרסים עסקיים הנוגעים לרכישת צוללות וכלי שיט עבור המדינה מהתאגיד הגרמני 'טיסנקרופ'".

בין 12 החשודים שנגדם התגבשה תשתית ראייתית, גם ששת המעורבים המרכזיים בפרשה. נגד תא"ל במיל' אבריאל בר יוסף נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע. בר יוסף שימש מנהל ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ובהמשך כיהן כמשנה לראש המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) ואף היה מועמדו של ראש הממשלה לראשות המל"ל. נגד מקורבו וחברו הקרוב של בר יוסף, תא"ל במיל' שי ברוש, ששימש בתקופה הרלוונטית איש עסקים פרטי והוכנס כגורם מתווך בין בר יוסף לבין עד המדינה בפרשה מיקי גנור, נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וקשירת קשר לביצוע פשע. גנור שימש בתקופה הרלוונטית נציג של התאגיד הגרמני.

המשטרה המליצה להעמיד לדין את אלוף במיל' אליעזר (צ'ייני) מרום שהיה מפקד חיל הים. נגד מרום נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מע"מ. נגד עו"ד דוד שמרון, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של תיווך בשוחד בכל הנוגע למערכת יחסיו עם גנור, ועבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והלבנת הון בהקשר למעורבותו בפרשת "קרדיט סוויס". שותפו של שמרון, עו"ד יצחק מולכו, לא יעמוד לדין בפרשה.

נגד השר לשעבר אליעזר (מודי) זנדברג נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והוצאת חשבונית שלא כדין. בתקופה המדוברת, בין השנים 2009 ל-2017 היה זנדברג יו"ר קרן היסוד. נגד דוד שרן, שהיה ראש המטה של שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ ולאחר מכן ראש הסגל של ראש הממשלה, נתגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות על פי חוק מימון מפלגות ובחירות. כמו כן, תשתית ראייתית התגבשה גם נגד יועצו הפוליטי של השר יובל שטייניץ רמי טייב, היועץ האסטרטגי צחי ליבר וסגנית יו"ר המל"ל עתליה רוזנבאום.

פרקליטו של בר-יוסף, עו״ד ז׳ק חן, מסר: ״הודעת המשטרה נגועה באותה המגמתיות שאפיינה את החקירה כולה. אין לנו ספק שבחינה עניינית ורצינית של העובדות, שתעשה על ידי הפרקליטות, תעלה שלא נפל פגם בהתנהלותו של אבריאל בר יוסף״.

תגובת פרקליטו של מרום, עו"ד אייל רוזובסקי: "צ׳ייני טען ועדיין טוען לחפות מוחלטת. מצטערים שזו ההמלצה ומזכירים שלהמלצת משטרה אין משמעות משפטית. הסמכות בעניין היא בידי הפרקליטות שרק עתה התיק הועבר לידיה". עורך הדין ירון קוסטליץ, פרקליטו של השר לשעבר זנדברג, מסר כי הוא משוכנע שהפרקליטות תגיע למסקנה ש"אין מקום להגיש כתב אישום נגד מר זנדברג, וכי לא נפל בו דופי". 

עו"ד איריס ניב סבאג, המייצגת את שי ברוש: "ברוש הוא איש רב זכויות שתרם רבות לביטחון ישראל, אך בתקופה הרלוונטית היה אדם פרטי ובנסיבות אלה עצם הניסיון לייחס לו עבירה, מרחיק לכת. אני מאמינה כי כך יעלה לאחר בחינת הדברים על ידי הפרקליטות".

מתאגיד הצוללות "טיסנקרופ" נמסר: "אנחנו גילינו על סיום החקירה בישראל מהתקשורת. אנו מחכים לקבל את חוות הדעת המלאה מהמשטרה כדי לגבש צעדי המשך. אין לנו יכולת לקבוע בשלב הזה אם עסקת הצוללות תצא לפועל" .

על פי המשטרה, העבירות בוצעו במסגרת רשת של מערכות יחסים שכללה עובדי ציבור, גורמים עסקיים ונושאי משרה בכירים, ששימשו כמתווכים בעסקה בשנים 2009 עד 2017. המעורבים חשודים כי לצד העסקה עבור המדינה, קידמו אינטרסים עסקיים נוספים.

בנובמבר 2016 הורה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, על פי המלצת פרקליט המדינה שי ניצן, על פתיחת בדיקה בחשד לביצוע עבירות שוחד והפרת אמונים בכל הקשור לעסקאות שבין טיסנקרופ לבין מדינת ישראל, וזאת בעקבות חומרים שהתקבלו ממספר גורמים ומקורות. 

בהסכם עם עד המדינה גנור נקבע כי הוא יועמד לדין ויורשע בגין עבירות מס, ירצה עונש מאסר לתקופה של 12 חודשים, וישלם קנס בסך עשרה מיליון שקלים. במקביל נקבע כי הוא ישתף פעולה עם המדינה וימסור כל הידוע לו על עבירות שבוצעו בפרשה.

על פי ממצאי החקירה, סיפק טיסנקרופ לישראל חמש צוללות, אשר נמצאות בשירות פעיל כחלק ממערך הצוללות של חיל הים. במהלך שנת 2009 הוחלף במפתיע ישעיהו ברקת, ששימש עד אז כנציג התאגיד מול המדינה, בגנור.

מממצאי החקירה עולה כי למרום ולבר יוסף הייתה מעורבות דומיננטית בבחירתו של גנור לשמש כנציג המספנה במקומו של ברקת, מתוך ציפייה לכאורה לקבלת תמורה מגנור במעלה הדרך עבור פועלם ונקיטת פעולות מצדם למימוש ציפייה זו. בתקופתו של גנור, הושלמה עסקת רכישת כלי שייט מהתאגיד בשווי של מאות מיליוני אירו, והתקיימו מגעים לרכישת כלי שייט נוספים בשווי כספי גדול יותר.