תקיפות בעזה, הערב
צילום: JACK GUEZ / AFP

יומן דרום: פגיעה ישירה בבית באשקלון, אישה נפצעה אנוש

הירי לעבר ישראל לא פוסק: אחרי יות מ-300 שיגורים, פגיעות ישירות נרשמו בבתים בנתיבות, אשקלון ושדרות; תושבי עוטף עזה הונחו להישאר במרחב המוגן, ובמועצות וערים רבות לא יתקיימו מחר לימודים; גורם מדיני בתום ההתייעצות הביטחונית בקריה: התקבלו החלטות מבצעיות. כל הדיווחים
כתבי כאן חדשות
12 בנובמבר 2018
17:40
עודכן ב 00:45

נמשך הסבב החריף ביותר מאז מבצע צוק איתן: יותר מ-300 רקטות ופצצות מרגמה שוגרו הערב (שני) מרצועת עזה לעבר ישראל. רובן התפוצצו בשטחים פתוחים, ומערכת כיפת ברזל יירטה כ-100 מהן. פגיעות ישירות נרשמו בבתים באשקלון, נתיבות ושדרות. כ-60 בני אדם נפגעו, אחד מהם הוא החייל שנפצע קשה כתוצאה מטיל הנ"ט שפגע באוטובוס בשער הנגב. השאר נפצעו באורח קל או לקו בחרדה. כוחות צה"ל ממשיכים במתקפה נגד עשרות יעדי טרור ברחבי עזה, ביניהם בניין תחנת הטלוויזיה של חמאס שהושמד כליל, מנהרות טרור, מתחמים צבאיים ועמדת שיגור רקטות. הפלגים הפלסטינים מאיימים בהסלמת התגובות, ובישראל אומרים בתום ישיבת הקבינט כי "התקבלו החלטות מבצעיות".

00:33 - שר הפנים אריה דרעי, החליט לדחות את הסיבוב השני של הבחירות לראשות המועצה האזורית חוף אשקלון, בעקבות המלצת אלוף פיקוד העורף, האלוף תמיר ידעי, עליה הוחלט בתום הערכת מצב. במהלך הלילה תועבר ההחלטה לגורמי המקצוע במשרד הפנים. "ביטחון התושבים הוא החשוב ביותר", אמר דרעי. "לא ניתן לקיים בחירות כשהתושבים לא יכולים לעזוב את אזור המתחמים המוגנים, המקלטים והממ״דים. הבחירות יידחו לימים שקטים יותר".

00:29 - עשרה בני אדם נפגעו באירוע נפילת הרקטה באשקלון. אחת מהם, אישה כבת 60, נפגעה באורח אנוש ופונתה לבית החולים ברזילי בעיר כשהיא סובלת מפגיעה רב מערכתית וכשהיא מורדמת ומונשמת. גבר כבן 40 נפצע באורח בינוני מרסיסי זכוכית. שתי צעירות כבנות 20, שני גברים כבני 40 ואישה כבת 90 נפצעו קל מרסיסים ושאיפת עשן. שלושה בני אדם נוספים לקו בחרדה.

00:02 - דיווח על פגיעת רקטה בבית באשקלון, אדם אחד נפצע באורח קל. ברחבי העיר נשמעה סדרת פיצוצים, שייתכן שהיו של יירוטים של כיפת ברזל. 


23:54 - גורם במחלקת המדינה האמריקנית אמר לכאן חדשות: "אנו מגנים את הירי המתמשך של רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל - וקוראים לעצירתם המיידית של המתקפות הללו. אנו עומדים עם ישראל כשהיא מתגוננת מפני ההתקפות האלה".

23:41 - מקורות מצריים מדווחים על כך שהמצרים הגבירו את השיחות עם הישראלים והפלסטינים על מנת לעצור את ההסלמה בדרום. על פי הדיווחים, מצרים הבהירה לישראל את החשיבות בהפסקת הפעולות בעזה ושוחחו עם הפלגים הפלסטינים בעזה והדגישו את חשיבות האיפוק והשיבה למשא ומתן.

23:37 - דובר הזרוע הצבאית של חמאס אבו-עובידה הודיע כי "החמ"ל המשותף של הפלגים הפלסטינים דן בהרחבת מעגל האש, אשקלון היא ההתחלה". הוא הוסיף כי "מיליון ציונים ייכנסו למעגל הרקטות אם האויב יחליט להמשיך בתוקפנות".


23:0- בכיר חמאס אוסאמה חמדאן אמר כי מצרים מנסה מאז אתמול להביא להפסקת אש בין ישראל לעזה. הוא הוסיף כי "המצרים מבינים שהטיפשות הישראלית הזו מחייבת התנהגות פלסטינית מספקת, על הישראלים להבין כי לא אנחנו ולא המצרים נרשה להם להתחבא מאחורי המאמצים המצריים".

22:56 - יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה את התקיפות הישראליות בעזה וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב באופן דחוף ו"לטפל במצב כדי למנוע עוד הרס וחוסר יציבות". סוכנות הידיעות הפלסטינית מסרה כי אבו מאזן קיים שיחות עם גורמים אזורים ובינלאומיים על מנת לעצור את "התוקפנות הישראלית בעזה".

22:54 - דובר חמאס פוזי ברהום אמר כי "ההסלמה של הכיבוש נמשכת וההתנגדות מוכנה להרחיב את המתקפה. ייתכן שאף עיר לא תשאר מחוץ לטווח התקיפה".

22:50 - משרד החוץ האיראני גינה את "הפשעים הציונים", כלשונו, שבוצעו בעזה. עוד נמסר כי "הישות הזו מגלמת באופן אמיתי את הטרור באזור". בהודעת המשרד קראו למתווכים הבינלאומיים להתערב באופן דחוף על מנת להפסיק את "ההתנקשויות הציוניות".

22:49 - אחרי מטח הירי האחרון לעבר אשקלון, פונו 20 בני אדם לבית החולים ברזילי בעיר, 13 מהם נפגעי חרדה ושבעה פצועים. עמוד חשמל נפל כתוצאה מהירי, ואנשי חברת החשמל פועלים במקום.

מקום פגיעת הרקטה באשקלון @Itsik_zuarets pic.twitter.com/vO5obknELp

22:44 - ירדן קוראת לעצור את "התוקפנות הישראלית" בעזה. דוברת הממשלה ג'ומאנה ע'נימאת אמרה כי "יש להגן על החפים מפשע ולטפל במצב בדחיפות, כחלק מפתרון מדיני שבו ישובו הישראלים והפלסטינים לשולחן המשא ומתן".

22:25 - מאז תחילת הירי לדרום נפגעו 29 בני אדם, אחד מהם החייל שנפצע באורח קשה לאחר פגיעת טיל הנ"ט באוטובוס בשער הנגב. השאר נפצעו באורח קל או לקו בחרדה.

22:18 - דובר חמאס פוזי ברהום אמר כי "המשך התקיפות הישראליות והרס הבתים ומבני התקשורת ברצועה חוצה את כל הקווים האדומים. זהו מסר של הסלמה ותוקפנות, התשובה של ההתנגדות תגיע והיא תתאים לגודל הפשעים".

22:06 - נזק גדול נגרם באזור נפילת הרקטה באשקלון, ועל פי הדיווחים אישה לקתה בחרדה וגבר נוסף נפצע באירוע. 

הפצצת בניין הטלוויזיה של חמאס בעזהpic.twitter.com/2y32IcBozA

21:59 - עד כה יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל עשרות שיגורים מתוך כ-300 שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל, כך מעדכנים בצה"ל. רוב הרקטות התפוצצו בשטחים פתוחים.

21:54 - בדובר צה"ל מאשרים כי מטוסי קרב תקפו את מבנה תחנת הטלוויזיה "אל אקצא", הנמצא בלב העיר עזה. המבנה מצוי בבעלות ארגון הטרור חמאס ושימש את הארגון לפעילות צבאית הכוללת העברת מסרים לפעילי טרור גם בגדה, קריאות מפורשות לביצוע פיגועי טרור והדרכה כיצד לבצע אותם. עוד הוסיפו בצה"ל כי "בשידורי התחנה מופיעה הסתה קשה נגד מדינת ישראל ואזרחיה, הדרכות ושיטות לביצוע פיגועים נגד אזרחים וחיילים והשגת נשק. מדובר בתקיפה של נכס שלטוני מרכזי של חמאס שבוצעה בהמשך לתקיפות הנרחבות שביצע צה"ל ובתגובה למתקפת הטרור שמוביל ארגון הטרור חמאס לעבר אזרחי ישראל".

21:52 - החמ"ל המשותף של הפלגים הפלסטיניים מסר: "ההתנגדות הרחיבה את מעגל התקיפה בתגובה על התוקפנות הציונית נגד בתי אזרחים. אם הכיבוש ימשיך בתוקפנותו, נרחיב עוד יותר את מעגל האש".

21:38 - דובר הג'יהאד האסלאמי דאוד שיהאב אמר כי הפצצת ערוץ אל-אקצא והשמדת הבתים של מספר אזרחים הם "הפרה תוקפנית מסוכנת" שמשמעותה המשך התוקפנות והטרור. ישראל, לדבריו, מתעלמת מכל המאמצים והדבר יגרום להרחבת התגובה של ההתנגדות. דובר חמאס פאוזי ברהום: הפעולה היא "תוקפנות פראית בוטה שמשקפת את המנטליות הנפשעת של ישראל". עוד הוא הוסיף: "הפעולות האלה לא יניאו את בעלי הקול החופשי ובעלי המצפון הער להמשיך להעביר את המסר התקשורתי והאנושי שלהם כדי לחשוף את מעשי הכיבוש נגד העם הפלסטיני".

21:37 - דיווח ראשוני על פגיעה ישירה בבית באשקלון, אחרי מטח ירי לכיוון העיר. נזק נגרם למבנה, וטרם דווח האם יש נפגעים באירוע.

21:27 - בעזה מדווחים שחיל האוויר ממשיך להפציץ את מבנה הערוץ, שהפסיק את שידוריו. מנהל הערוץ מבטיח: נחזור לשדר בקרוב.

21:05 - כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים שמבנה ערוץ הטלוויזיה אל אקצא של חמאס הופצץ על ידי חיל האוויר. בערוץ עצמו משודרת כעת שקופית. לפי הדיווחים, לפני התקיפה הישראלית התקבלה שיחת טלפון אנונימית שקראה ליושבי המקום לעזוב לפני הפצצה. לא דווח על נפגעים. 

20:45 - גורם מדיני אומר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את ההתייעצות הביטחונית בקריה, עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי צה"ל ומערכת הביטחון. לדבריו "התקבלו החלטות מבצעיות". מחר יתכנס הקבינט המדיני ביטחוני. בישראל סרבו להתייחס לשאלה אם מדובר בהנחיית הדרג המדיני בתום ההתייעצויות הביטחוניות להרחיב את מדיניות התגובה של צה"ל. בשבועות האחרונים במהלך דיוני הקבינט דרשו אחדים מהשרים לפעול כך - להפציץ בתי מפקדים ואף לחזור לסיכולים ממוקדים. לפי מקורות פלסטיניים, אין מאמצי תיווך בין ישראל לעזה. 

20:04 - הותר לפרסום: הפצוע קשה מפגיעת טיל נ"ט על אוטובוס בעוטף עזה הוא חייל. בצה"ל אומרים כי תקפו 70 יעדים ברצועה, בהם שלוש מנהרות טרור התקפיות, מתחמים צבאיים, עמדת תצפית של חמאס בג'בליה. בהודעת דובר צה"ל נמסר עוד כי "צה״ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר ישובים בשטח ישראל. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל".

19:51 – משעות אחר הצהרים נפגעו 21 בני אדם. אחד מהם נמצא במצב קשה בבית החולים סורוקה לאחר שטיל קורנט פגע באוטובוס במועצת שער הנגב. שער הפצועים במצב קל או נפגעו מחרדה. במגן דוד אדום דיווחו כי במהלך האירועים סיפקו 91 מנות ומרכיבי דם לבתי החולים סורוקה וברזילי.

19:51 – במשרד הפנים עדכנו כי הם ממתינים להערכת המצב של הצבא ופיקוד העורף וכי אם יוחלט כי יש  להישאר מחר במרחב המוגן ביישובי הדרום או בחלקם, ישקול שר הפנים לדחות את הבחירות המקומיות. אלה היישובים בדרום שבהם מתוכנן הסיבוב השני בבחירות: אילת, אל קסום, חוף אשקלון, להבים, לקיה, מיתר ותל שבע.

19:39 - שליחו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "הטרוריסטים בעזה תוקפים שוב את ישראל בכלי המלחמה. צריך לגנות את ירי הרקטות ופצצות המרגמה על יישובים ישראליים. ישראל נאלצת שוב לבצע פעולה צבאית להגנה על אזרחיה. אנו עומדים עם ישראל כפי שהיא מתגוננת מפני התקפות אלה".

תיעוד הבית שנפגע מרקטה בעיר אשקלון (צילום: משה ניסימפור) @Itsik_zuarets pic.twitter.com/oXlEDGlXYR

19:22 - דובר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שיהאב: "מה שאנחנו רוצים זה התחייבות של ישראל שהיא לא תנקוט עוד מעשי תוקפנות נגד העם הפלסטיני בעזה. ההתנגדות כיידוע אינה מעוניינת בהסלמה צבאית או בפתיחת חזית חדשה, משום שאנו דואגים לשלומם של בני עמנו".

19:16 - דובר מזכ"ל האו"ם מזהיר מפני הסלמה ומצטט את מזכ"ל האו"ם: "אני מקווה שהאירוע הנוכחי ייפסק ולא יוביל להסלמה כי אז תהיה מלחמה בעזה ואנחנו חייבים להימנע מכך בכל מחיר". 

19:15 - אזעקות צבע אדום נוספות ביישובים בעוטף עזה.  חמש נפילות בשטחים פתוחים זוהו מחוץ ליישובים. לא ידוע על נזק ואין נפגעים.

19:13 - דובר צה"ל: עד כה יורטו על ידי לוחמי כיפת ברזל כ-60 שיגורים מתוך כ-200 שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. רוב השיגורים נפלו בשטחים פתוחים.

18:58 - דובר צה"ל מאשר כי האוטובוס בשער הנגב נפגע מטיל נ"ט.

18:52 - אזעקות נוספות נשמעות ביישובים בעוטף עזה.

18:44 - צה"ל: יותר מ-20 מטרות של חמאס והג'יהאד האסלאמי הותקפו באמצעות כלי טיס, מסוקי קרב וטנקים, ביניהן מתחמים צבאיים ועמדות תצפית. כמו כן, הותקפו חוליות של משגרי רקטות. התקיפות נמשכות.

18:34 - עד כה 12 בני אדם פונו לבתי החולים סורוקה בבאר שבע וברזילי באשקלון.

18:28 - פיקוד העורף הודיע כי מחר לא יתקיימו לימודים ביישובי עוטף עזה. בנוסף, ישנו איסור על התקהלויות והתכנסויות, וגם מקומות עבודה שאינם חיוניים לא יפעלו כרגיל. השירותים שייתנו לקהל הרחב יהיה שירותים חיוניים בלבד, וגם עבודה חקלאית תיאסר במרחב. בחלק מיישובי לכיש ומרכז הנגב התושבים נקראים להישאר ליד המרחבים המוגנים וגם שם חל איסור על התקהלויות בשטחים פתוחים. בנתיבות ואופקים התושבים נקראים להישאר במרחבים המוגנים. בבאר שבע, אשקלון ואשדוד התושבים נקראים להישאר בסמוך למרחבים המוגנים.

18:24 - זוהו מספר נפילות בתוך קיבוץ במועצת שער הנגב. אין נפגעים, נזק נגרם לרכוש. מוקדם יותר זוהו פגיעות ישירות בבתים בנתיבות, אשקלון ושדרות, שגרמו לנזקים.

18:20 - אזעקות נוספות נשמעות באשקלון ובלכיש

18:15 - הפלגים הפלסטינים: "ירי הרקטות והפגזים של ההתנגדות לעבר יישובי עוטף עזה יימשך; הוא יפגע במטרות בצורה מדויקת וישירה".

18:10 - דיווח בכלי תקשורת המזוהים עם חמאס ברצועת עזה: הטיל שפגע באוטובוס היה טיל מונחה.

17:59 - דובר משרד הבריאות בעזה מדווח כי בתקיפות של צה"ל נהרגו שני פלסטינים ונפצעו שלושה.

תיעוד יירוט של כיפת ברזל בצפון הרצועה @roysharon11 pic.twitter.com/LGOaNX61p1

17:42 – בעקבות הירי נחסמו לתנועה כביש 34 מצומת יד מרדכי לצומת שדרות, כביש 232 משער הנגב למפלסים וכביש 25 מצומת נתיבות לסעד.

17:39 - ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצות ביטחונית בקריה עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל.

ראש עיריית שדרות אלון דוידי: "יש כמה זירות בעיר. אני קורא לתושבים להישמע להוראות. אני מבקש מכולם לא להסתובב ברחובות. אנחנו מטפלים בהכל" pic.twitter.com/1IDGItZg6D

17:30 - מטח נוסף לעבר ישראל: אזעקות נשמעו באזור עין גדי ודרום הר חברון.

17:26 - תושבת שדרות חניתה קוכניק סיפרה על השעות הקשות: "זה כבר מעבר לכוחות שלנו. זה מטורף, פשוט אין מילה אחרת להגיד את זה. אנחנו רק רצים עוד פעם ועוד פעם, אנשים נורמליים לא חיים ככה. אנחנו בסטרס מתמיד, חיים בהתאם למה שחמאס מכתיב. התחיל מחול שדים, לא ידענו מי נגד מי. 40 דקות של מחול שדים.

17:19 - דובר צה"ל: זוהו כ-80 שיגורים לעבר שטח ישראל. בוצעו כמה יירוטים על ידי כיפת ברזל. צה"ל תוקף בעזה.

16:50 - מטח רקטות ראשון מרצועת עזה. אזעקות נשמעו בנתיבות, שדרות, להבים ויישובי עוטף עזה.

16:43 - פצוע קשה מפצצת מרגמה שפגעה באוטובוס בצפון רצועת עזה.