באסל גטאס טרם כניסתו לכלא
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

נדחתה בקשתו של באסל גטאס לשחרור מוקדם מהכלא

הוועדה נימקה כי חבר הכנסת לשעבר "מתקשה להביע חרטה בכנות על המעשים שבהם הודה". הוועדה הדגישה ש"מדובר בעבירות חמורות ביותר". גטאס נידון לשנתיים מאסר לאחר שהורשע בהברחת טלפונים סלולאריים לאסיר ביטחוני
אמוץ שפירא
13 בנובמבר 2018
14:10

ועדת השחרורים דחתה היום (שלישי) את בקשתו של חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס לשחרור מוקדם מהכלא. בנימוקי ההחלטה כתבה הוועדה כי גטאס "מתקשה להביע חרטה באופן מילולי ובכנות על המעשים שבהם הודה". הוועדה הדגישה כי "מדובר בעבירות חמורות ביותר שיש בהן כדי לפגוע בביטחון המדינה והאזרחים".

הוועדה ציינה כי אחד מהשיקולים שהובילו להחלטתה היה שגטאס לא היה מעורב באף הליך שיקומי או טיפולי במהלך 11 החודשים שהוא נמצא בכלא. לטענת באת כוחו של גטאס, הסיבה לכך היא עצם סיווגו כאסיר ביטחוני, וככזה, שלטונות בתי הסוהר אינם משלבים אסירים אלה בתהליכי שיקום. עוד אמרה נציגתו של גטאס כי הוא עבר שני בתי כלא בשל נסיבות שאינן תלויות בו ולכן נמנע ממנו להשתלב בהליכים. הוועדה ציינה כי שחרור מוקדם יישקל אם גטאס ישתלב בהליך טיפולי.

גטאס נידון לשנתיים מאסר בפועל ועוד 18 חודשי מאסר על תנאי לאחר שהורשע בהברחת טלפונים סלולאריים לאסיר ביטחוני. הוא גם נקנס ב-120 אלף שקלים. גזר הדין ניתן בבית משפט השלום בבאר שבע לאחר שהתביעה והסנגוריה הגיעו להסדר טיעון. 

את גטאס ליוו חברי כנסת מ"הרשימה המשותפת", חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה וג'מעה אזברגה, שהחליף את חבר הכנסת לשעבר אחרי שהתפטר מהכנסת. גטאס הגיע לכלא גלבוע באוטובוס מלווה בבני משפחתו ותומכים ששרו שירים לשחרור פלסטין ועודדו אותו.

לפני שהתחיל לרצות את עונש המאסר אמר גטאס כי הוא נכנס גאה והבטיח שאחרי יציאתו מהכלא ימשיך להגן על זכויות האסירים: "אני היום נכנס לכלא גלבוע לשנתיים, כמובן אני מקווה ואפעל כדי שאזכה לשליש. אני נכנס גאה, זקוף קומה וראש מורם, נהנה מתמיכה ציבורית אמיתית של העם שלי. אני גאה בתמיכה הזו. אני גם אצא מהכלא בעוד שנתיים זקוף קומה, בראש מורם להמשיך את הפעילות הפוליטית שאני עושה מזה 40 שנה. אני אמשיך להגן על זכויות האסירים ולהביא את עניינם לסדר היום הציבורי".