נפתלי בנט ואביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר בקבינט לכאן חדשות: "נתניהו מנסה לעשות עלינו סיבוב"

אחרי ההודעה הפלסטינית על הפסקת האש, גורמים המעורים בדיון הקבינט הסבירו: "כל גורמי הביטחון טענו שצריך להביא לרגיעה". בנט וליברמן מיהרו להבהיר שלא תמכו בעצירת התקיפות בעזה: "פייק ניוז"
גילי כהן וזאב קם
13 בנובמבר 2018
18:27

שעה קלה לאחר ההכרזה של הפלגים הפלסטיניים על הפסקת אש בעזה, קרב גרסאות בקבינט המדיני-ביטחוני: מיהרו הערב (שלישי) השרים אביגדור ליברמן ונפתלי בנט לפרסם הודעות ולהבהיר כי לא תמכו בעצירת התקיפות של צה"ל ברצועה. שר בקבינט תקף את ראש הממשלה נתניהו והאשים בשיחה עם כאן חדשות: "לשכת ראש הממשלה מנסה לעשות עלינו סיבוב".


לפי מקור המעורה בדיוני הקבינט המדיני-ביטחונ שנמשכו היום כשש שעות, ליברמן ובנט, כמו גם השרים זאב אלקין ואיילת שקד - התנגדו להפסקת האש. "הובעה התנגדות, גם של השר בנט וגם של שר הביטחון", טען המקור. "הם מסרו את עמדתם, אך לא התקיימה הצבעה פורמלית".

בסביבתו של ראש הממשלה התעקשו כי כל שרי הקבינט התבטאו בעד הפסקת אש כרגע: "זה מופיע בפרוטוקול הדיון. חילוקי הדעות היו לגבי ההמשך, לא לגבי ההחלטה על הפסקת אש כרגע".

גורמים אחרים המעורים בפרטי הדיון הסבירו: "כל גורמי הביטחון טענו שצריך להביא לרגיעה. מדובר ברמטכ"ל, ראש השב"כ וגורמי ביטחון נוספים". שר נוסף שהשתתף בדיוני הקבינט טען כי השרים צידדו בעמדת מערכת הביטחון בשלב זה, וכי אחדים מהם הוסיפו התניות לגבי פעולה עתידית. לדבריו, "אכן לא התקיימה הצבעה, אך הישיבה הסתיימה בתמיכה בנצירת האש בשלב זה".

בהודעה שפרסמה לשכת ליברמן נמסר כי "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן פייק ניוז. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה". בהודעה מטעם השר בנט נאמר: "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות כנגד חמאס הם שקר מוחלט. בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תכניתו לגבי עזה".

ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי אמר היום בריאיון לתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' כי ישראל מורתעת מחמאס: "איש לא רוצה מלחמה. יחד עם זאת, אני חושב שאנחנו מעט מורתעים מהם", אמר יוגב. לטענתו, "חמאס הוא זה שקבע את הכללים, והוא משיג מעין ניצחון. בלי פגיעה בראשי חמאס, לא חלה עליהם הרתעה. אני לא מזלזל בהחלטות שרי הקבינט, אבל כדי לממש את ההגנה על יישובי הדרום - הסבב הזה היה צריך להסתיים במכה קשה יותר על חמאס".