הרמטכ"ל גדי איזנקוט וראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, לע"מ

שרים בקבינט ביקרו את הצבא: "לא התקפי"

חברים בקבינט המדיני-ביטחוני מתחו ביקורת על צה"ל במהלך הדיונים על עזה, וטענו כי הוא לא מציג אפשרויות מלבד נצירת האש. בצה"ל השיבו: "תמוה שביקורת כזו מגיעה אחרי מבצע חשאי ברצועה" • שר בקבינט האשים: "נתניהו שולח אותנו לחטוף את האש במקומו"
גילי כהן ומיכאל שמש
13 בנובמבר 2018
21:34

שרים בקבינט המדיני-ביטחוני הפנו ביקורת נגד צה"ל במהלך דיוני הקבינט בסבב ההסלמה ברצועת עזה. היום (שלישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי השרים טענו בדיון שצה"ל לא הציע חלופות אחרות לפעולה בעזה מלבד נצירת האש, ולא העלה אלטרנטיביות אמיתיות – ולכן הדיון הוביל להפסקת אש. "הצבא לא התקפי", הם האשימו. בצה"ל הגיבו ואמרו: " תמוה שביקורת כזו מגיעה אחרי מבצע חשאי בעזה".


בדיון נרשם עימות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין השרים, כשאחד מהם הציע בסוף הישיבה להמשיך את ההנחייה לחברי הקבינט שלא להתראיין. בעוד ששרים אחרים הסכימו, ראש הממשלה סירב ואמר: "לא רואה בכך צורך, זה דווקא טוב להסביר". שר בכיר תקף את נתניהו ואמר לכאן חדשות: "הוא שולח אותנו לחטוף את האש במקומו. מעניין שאתמול, כשניהל את המגעים, הוא דווקא ראה צורך שלא נתראיין".

כבר לאחר הודעת הפלגים בעזה על הפסקת האש החל קרב הגרסאות בתוך הקבינט. השרים נפתלי בנט ואביגדור ליברמן מיהרו לפרסם הודעות ולהבהיר כי לא תמכו בעצירת התקיפות של צה"ל ברצועה, ואחד השרים תקף את ראש הממשלה בשיחה עם כאן חדשות וטען: "לשכת ראש הממשלה מנסה לעשות עלינו סיבוב".


לפי מקור המעורה בדיוני הקבינט המדיני-ביטחוני שנמשכו היום כשש שעות, ליברמן ובנט, כמו גם השרים זאב אלקין ואיילת שקד - התנגדו להפסקת האש. "הובעה התנגדות, גם של השר בנט וגם של שר הביטחון", טען המקור. "הם מסרו את עמדתם, אך לא התקיימה הצבעה פורמלית". בסביבתו של ראש הממשלה התעקשו כי כל שרי הקבינט התבטאו בעד הפסקת אש כרגע: "זה מופיע בפרוטוקול הדיון. חילוקי הדעות היו לגבי ההמשך, לא לגבי ההחלטה על הפסקת אש כרגע".

גורמים אחרים המעורים בפרטי הדיון הסבירו: "כל גורמי הביטחון טענו שצריך להביא לרגיעה. מדובר ברמטכ"ל, ראש השב"כ וגורמי ביטחון נוספים". שר נוסף שהשתתף בדיוני הקבינט טען כי השרים צידדו בעמדת מערכת הביטחון בשלב זה, וכי אחדים מהם הוסיפו התניות לגבי פעולה עתידית. לדבריו, "אכן לא התקיימה הצבעה, אך הישיבה הסתיימה בתמיכה בנצירת האש בשלב זה".

בהודעה שפרסמה לשכת ליברמן נמסר כי "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן פייק ניוז. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה". בהודעה מטעם השר בנט נאמר: "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות כנגד חמאס הם שקר מוחלט. בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תכניתו לגבי עזה".