בנט ונתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גורמים בסביבת נתניהו לכאן חדשות: יש אפשרות שבנט יהיה שר ביטחון

לאחר התפטרות ליברמן, גורמים בסביבת רה"מ אומרים כי ייתכן שהוא ייענה לאולטימטום של הבית היהודי. לכאן חדשות נודע כי בנט ושקד החליטו להתפטר מהממשלה עוד לפני ליברמן, אך לבסוף חזרו בהם
כתבי כאן חדשות
14 בנובמבר 2018
21:23

לאחר ההתפטרות הדרמטית של אביגדור ליברמן היום (רביעי) מתפקיד שר הביטחון, גורמים בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו אומרים לכאן חדשות כי הוא אינו שולל אפשרות שיו"ר בית היהודי נפתלי בנט ימונה לתפקיד. זאת לאחר שבסיעתו של בנט הוחלט להציב את מינויו לשר הביטחון כתנאי להישארות הבית היהודי בממשלה. מלשכת ראש הממשלה נמסר הערב כי טרם התקבל מכתב ההתפטרות של השר ליברמן וכי ראש הממשלה נתניהו ימשיך בהתייעצויות הלילה ומחר. "הדיווחים השונים בתקשורת על החלטות שונות - אינם נכונים ואינם על דעתנו או מטעמנו", נכתב בהודעה.


בתום ישיבת סיעה של הבית היהודי, שהתקיימה היום, הוחלט כי שר החינוך נפתלי בנט מוסמך להודיע לנתניהו על התפטרות מהממשלה אם לא יקבל את תיק הביטחון. יש לציין כי מהלך של מינוי בנט לתפקיד שר הביטחון, ידרוש ככל הנראה את אישורו של יו"ר כולנו ושר האוצר משה כחלון, אשר באופן עקרוני תומך בהקדמת הבחירות.

בנוסף, לכאן חדשות נודע כי שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד קיבלו כבר אמש החלטה להתפטר בעצמם מהממשלה, עוד לפני ליברמן, בעקבות הפסקת האש מול חמאס. בנט ושקד תכננו להקדים את שר הביטחון, לאחר שנודע להם על כוונותיו.


הבוקר, כמה שעות לפני ההתפטרות של ליברמן, החליטו בבית היהודי שלא להתפטר לבסוף. במקום התפטרות מהממשלה החליטו במפלגתו של בנט לדרוש לעצמם את תיק הביטחון.

נתניהו החל היום בהתייעצויות עם ראשי הקואליציה ועם בכירי מפלגת הליכוד, במטרה לייצב את הממשלה. בפגישתו עם ראשי המפלגות החרדית אמר נתניהו לאריה דרעי ויעקב ליצמן כי הוא אינו מעוניין בהקדמת הבחירות בשלב זה וביקש מהם לסייע לו לייצב את הקואליציה. חברי כנסת במפלגות החרדיות אמרו לכאן חדשות כי הם חוששים שלא יהיה רוב לחוק הגיוס במתכונתו החדשה.


מעבר לדרישת הבית היהודי, שרים נוספים בממשלה טוענים כי נתניהו לא יוכל לאחוז בשני התיקים המרכזיים - החוץ והביטחון, ולכן יהיה עליו למנות שר חוץ אחר. עד כה נתניהו לא הציע את התפקיד למי מהשרים. ההערכה בקואליציה כעת היא כי הבחירות לא התקיימו עכשיו, אך ייתכן שבעוד חודש או חודשיים.

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, זאב קם, גילי כהן ועקיבא ווייס