יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן
צילום: אי-פי

ה-CIA קבע - יורש העצר הסעודי הורה לרצוח את חאשוקג'י

ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי סוכנות הביון האמריקנית הגיעה למסקנה, בין השאר, בעקבות שיחת טלפון שקיבל העיתונאי הסעודי מאחיו של מוחמד בן סלמאן, שהורה לו להגיע לקונסוליה באיסטנבול. הנסיך חאלד, שעדיין לא ברור אם ידע על הרצח המתוכנן, מכחיש את הדברים. מייק פנס: "נעמיד לדין את האחראים"
מערכת כאן חדשות
17 בנובמבר 2018
07:30

ה-CIA הגיע למסקנה שיורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הורה להתנקש בחייו של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י. העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח הלילה (שבת) כי סוכנות הביון האמריקנית נסמכת, בין השאר, על שיחת טלפון שקיבל ח'אשוקג'י מאחיו של יורש העצר, הנסיך חאלד בן סלמאן, המשמש שגריר סעודיה בארצות הברית. בשיחה אמר חאלד לח'אשוקג'י שעליו לבוא לקונסוליה הסעודית באיסטנבול כדי לקבל מסמכים הנחוצים לו לצורך נישואיו, והבטיח לו שלא יאונה לו כל רע.

על פי המודיעין האמריקני, הנסיך יזם את השיחה בהנחיית אחיו, אך לא ברור אם ידע על הרצח המתוכנן. הנסיך חאלד מכחיש את הדברים ואומר כי מעולם לא שוחח עם ח'אשוקג'י בטלפון. לדבריו, הקשר האחרון שהיה לו עמו היה בהודעת טקסט שנשלחה כמעט שנה לפני מותו.

בוושינגטון פוסט נכתב כי מסקנת ה-CIA מבוססת בין השאר על שיחת טלפון שקיים לכאורה השגריר הסעודי בארה"ב עם העיתונאי חשוקג'י ובה הציע לו ללכת לקונסוליה הסעודית באיסטנבול תוך התחייבות שלא יאונה לו כל רע. עוד נאמר בדיווח כי השגריר הסעודי שלח את חשוקג'י לאיסטנבול על פי הוראה מאחיו יורש העצר, אף שלא ברור אם הוא עצמו (השגריר) ידע שהעיתונאי יירצח שם. בכיר אמריקני מסר לעיתון כי ההערכה היא שאין סיכוי שהרצח בוצע ללא מעורבותו או ידיעתו של יורש העצר הסעודי השולט בפועל בסעודיה.

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, הבטיח: "נעמיד לדין את האחראים לרצח ח'אשוקג'י". את הדברים אמר במהלך פסגת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה-האוקיינוס השקט, הנערכת בפפואה גינאה החדשה.

לפני כשלושה שבועות התייחס בן סלמאן לראשונה לרצח העיתונאי: "התקרית שאירעה עם ח'אשוקג'י כואבת מאוד - זהו מעשה מכוער שאין לו הצדקה כלל", אמר בהצהרה לתקשורת בשולי ועידת ההשקעות הבין-לאומית בריאד. ח'אשוקג'י נרצח בבניין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול לפני כחודש וחצי, ודווח שמותו הוזמן על ידי בן סלמאן על רקע הביקורת שהשמיע ח'אשוקג'י נגדו.

בתחילת החודש כתב נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן טור ל"וושינגטון פוסט", בו הועסק העיתונאי הסעודי. לטענת ארדואן, "רצח ג'מאל חאשוקג'י תוכנן מראש והוזמן על ידי בכירי הממשל בסעודיה". לצד זאת, הנשיא הטורקי דאג לציין כי "לא האמין בשום שלב" שהמלך סלמן מעורב ויש להאשימו ברצח. יורש העצר הסעודי לא הוזכר בטור כמי שאין להאשימו ברצח. נשיא טורקיה האשים את הרשויות בריאד בכך שהן מסרבות לספק תשובות לשאלות שונות בנושא.

בחודש שעבר יצא העיתון האמריקני בקריאה פומבית לבית המלוכה הסעודי לחשוף את האמת בפרשה. חאשוקאג'י, עיתונאי סעודי ותיק בן 59 שחי בגלות בוושינגטון במשך יותר משנה, היה בעל טור בעיתון ובו מתח ביקורת על ההתנהלות של בית המלוכה.