חפש
Languages
קלוד ונדין בוכבינדר

"תראו את אחותי, ככה זה נראה בלי חיסון לחצבת" | קולות מכאן

קלוד בוכבינדר הדביקה בחצבת את אחותה התינוקת נדין בתקופה שבה לא היה בצרפת חיסון למחלה. מסיבוכי המחלה לקתה אחותה בפיגור קשה ובנכות. עשרות שנים אחר כך, כשהיא מטפלת בנדין שצריכה ליווי רצוף, קלוד מגיבה לתופעה של הורים בישראל שלא מחסנים את ילדיהם: "זה מרתיח לי את הדם"
קולות מכאן
18 בנובמבר 2018
19:37

"נדבקתי בחצבת בגן ילדים בגיל 5. הבאתי את החצבת הביתה ואחותי נדבקה ממני. אני עברתי את זה בקלות יחסית, אבל אצל אחותי זה הסתבך. היא חלתה בדלקת קרום המוח, ומאז היא עם פיגור קשה מאוד ונכות מאה אחוז. אז אם יש אנשים שלא מחסנים, אני רוצה להראות להם את אחותי שיראו מה זה בלי חיסון".

זה הסיפור של קלוד בוכבינדר, בת 70, שנולדה בצרפת ועלתה לארץ לפני 48 שנה. היא מתגוררת בירושלים, ומטפלת באחותה נדין שאותה הדביקה לפני 66 שנים. "לא נתנו לי להחזיק אותה", מספרת קלוד על התקופה שבה הבינו הוריה מה קרה לבתם הקטנה. "ההורים שלי דיברו ביניהם, חשבו שאני לא מבינה. אמרו שהיא 'לא נורמלית'. בערך בגיל שמונה הבנתי שאני לא יכולה לשחק עם אחותי ושאני לא יכולה לשתף אותה בדברים שלי. היו לה גם מבטים של בן אדם אבוד".


"רציתי שהיא תהיה רגילה, עשיתי הכול כדי שהיא תהיה רגילה. באיזשהו מקום אמרו לי 'מספיק שהבאת את החצבת הביתה, תעזבי אותה'", מספרת קלוד. הוריה של קלוד טיפלו באחותה במשך עשרות שנים. החל ממומחים שעימם התייעצו ועד לטיפולים שנועדו להקל את מצבה.

"היא לא יכולה להסתדר לבד, היא לא יכולה לחיות לבד, היא לא יכולה לעשות כלום לבד", מספרת קלוד. "ההורים שלי טיפלו בה מאוד יפה, אבל זה הרס להם את החיים כלכלית, נפשית. היא הייתה צריכה השגחה צמודה. הייתה עייפות נוראית בבית. אבא שלי עבד 16 שעות ביום, כי לא הייתה להם שום עזרה".

"ההורים שלי לקחו אותה לעבודה קבועה של מחלקת הרווחה כל בוקר, ואמא שלי הייתה מחזירה אותה. היא הייתה חוזרת כל ערב הביתה, עד שהם הרגישו שהם לא יכולים לטפל, בה". לבסוף נמצא לה מקום בהוסטל מיוחד שבו שהתה עד לתקופה האחרונה. לפני כשנה קלוד קיבלה את האחריות לטיפול באחותה, העלתה אותה לארץ ומלווה אותה לכל מקום.

הידיעות על התינוקת שנפטרה לאחר שחלתה בחצבת, והתופעה של הורים שלא מחסנים את ילדיהם מכעיסות את קלוד. "זה עושה לי רע, מרתיח אותי. זו מין אמונה כזו שהטבע עושה את שלו. אבל לא, הטבע לא עושה את שלו".

"אנשים שלא רוצים לחסן את הילד בגלל ש'לא צריך חיסונים', זה פשוט לא נכון. אמא או אבא שאומרים דבר כזה יש להם בעיה. עובדה שזה לא ככה. זה לא רק אחותי, עדיין בשנת 2018 יש חולים בחצבת, והמספרים עולים. זה הופך לכת".

לקלוד חשוב להדגיש שבינה ובין אחותה יש יחסים נפלאים. "יש כאן הרבה אהבה. שלא יבינו אותי לא נכון. אחותי מקסימה, עם הפיגור ועם הכול. אבל הלוואי שזה לא היה קורה, ושהיה חיסון שהיה מונע את כל זה".