נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: פלאש 90

בנט ושקד לא מתפטרים: "מסירים את דרישותינו"

שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד הודיעו כי החליטו להישאר בממשלה. ראש הממשלה הבהיר בהופעתו הראשונה כשר הביטחון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "בין אם שותפינו יחליטו להפיל את הממשלה ובין אם לאו, אנחנו נמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחון ישראל"
מיכאל שמש
19 בנובמבר 2018
10:15
עודכן ב 11:19

אחרי האיומים – לא מתפטרים: שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד הודיעו הבוקר (שני), למרות שהצהירו כי לא יישארו בממשלה אם בנט לא יקבל לידיו את תיק הביטחון, כי אין בכוונת לעזוב את הממשלה וכי " אנחנו מסירים את כל דרישותינו ונתייצב לסייע לרה"מ".


"הלוחמים שלנו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי מאשר מיחיא סינוואר", אמר בנט בתחילת דבריו. "ממשלת ישראל חוששת לפנות מאחז ערבי בלתי חוקי, למרות כל פסיקות בג"ץ, מהפחד מה יגידו עלינו באירופה ומה יעשו לנו בהאג. חמאס וחיזבאללה חצופים יותר מיום ליום כי הם מאמינים שאנחנו חוששים להתעמת איתם. מה שרה"מ מכנה אחריות מתפרש על ידי אויבינו כהססנות".

"בנאומו הבטיח רה"מ לשנות נתיב ולהוביל למהפך בביטחון", המשיך בנט. "אם רה"מ רציני בכוונותיו, אני אומר – אנחנו מסירים את כל דרישותינו ונתייצב לסייע לו. אני מניח שנשלם מחיר פוליטי, אבל עדיף שרה"מ ינצח אותי בקרב פוליטי מאשר שהנייה ינצח את ישראל".

"בבחירות 2015 ראש ממשלת ישראל סיכם עם נפתלי בנט שבממשלה הבאה יכהן כשר הביטחון", אמרה שקד. "לאחר הבחירות, בהן המפלגה ירדה לשמונה מנדטים, ראש הממשלה הפר את הסיכום. נפתלי בנט, שליח ציבור אמיתי, קיבל על עצמו את תיק החינוך".

"רבים הפצירו בנו להתפטר במהלך הימים האחרונים" המשיכה שקד. "לאחר שליברמן קם ועשה זאת היו מי שכעסו עלינו כיצד פספסנו את המומנטום. צר לי לאכזב את אותם קולות. אנחנו שליחי ציבור עם אחריות על הכתפיים. לעולם לא נברח מאחריות, לא נבחר בחרפה. לעולם לא נצא למהלך פוליטי משיקולים תדמיתיים, תוך סיכון הביטחון הלאומי של מדינת ישראל".

"המדיניות הביטחונית של ישראל, אם יש כזו, משדרת גמגום, הססנות" תקפה השרה. "את התעוזה הישראלית החליפה מדיניות של שב ואל תעשה. את הסולידריות הישראלית מחליפה מדיניות של הכלה, כל עוד מדובר 'רק' בתושבי העוטף. את היצירתיות הישראלית והחשיבה מחוץ לקופסה החליפו העייפות, והמחשבה שאין פתרון לעזה. את החתירה לניצחון החליפה התפטרותו המבישה של שר הביטחון. מתנה אדירה לחמאס שתהווה לעד אות קין".


שקד סיימה את דבריה בכך שאמרה כי "ייתכן שההחלטה שקיבלנו תפגע בנו ברמה האישית. בחרנו לנהוג באחריות לאומית. אין לנו את הלוקסוס לשקול שיקולים אישיים. היד שלנו חשובה מכדי להורידה מההגה".

מוקדם יותר הבוקר, בהופעתו הראשונה של נתניהו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת הוא הבהיר כי "בין אם שותפינו יחליטו להפיל את הממשלה ובין אם לאו, אנחנו נמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחון ישראל וביטחון אזרחינו. נעשה זאת בשום שכל, אחריות ובנחישות".

חברי הכנסת של האיחוד הלאומי, השר אורי אריאל וחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הודיעו כי הם תומכים בדרישת ראשי הבית היהודי, השרים בנט ושקד לקבל את תיק הביטחון. 

אתמול אמר נתניהו כי לא "מפילים ממשלה ולא הולכים לבחירות בתקופה ביטחונית מורכבת". בהצהרה לתקשורת שמסר בקריה בתל אביב הודיע ראש הממשלה כי הוא נכנס לתפקיד שר הביטחון ורמז לחברי הבית היהודי שאיימו לפרוש מן הקואליציה כי "באמצע המערכה לא נוטשים ולא משחקים בפוליטיקה. הביטחון הוא מעבר לשיקולים אישיים, ולכן אני עושה מאמץ למנוע בחירות מיותרות. אמרתי לכל ראשי המפלגות שלא יפילו את הממשלה ובייחוד בעיתוי זה".

בבית היהודי איימו אתמול כי יפסיקו להצביע עם הקואליציה עד למינויו מחדש של חבר הכנסת אלי בן דהן לתפקיד סגן שר הביטחון. זאת לאחר שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו טרם חידש את מינויו של בן דהן, שיסתיים יחד עם התפטרות ליברמן. בעקבות האיומים, הודיע ראש הממשלה אמש כי יחדש את מינוי בן דהן גם תחת השר הבא.