ג'מאל חאשוקג'י
צילום: אי-פי

"עזבו את היד": נחשפו המילים האחרונות של חאשוקג'י

בציטוטים מהרגעים האחרונים, לכאורה, בחייו של העיתונאי הסעודי לפני שנרצח, נשמע עימות בינו לבין צוות החיסול. קולו של מי שלכאורה פיקד על הצוות, עבדול עזיז מוטרב, גם נשמע בהקלטות: "בוגד! עוד יסגרו איתך חשבון"
יואב זהבי
20 בנובמבר 2018
13:42

אתר חדשות טורקי האברטורק פרסם אתמול (שני) ציטוטים מתוך ההקלטות של רגעיו האחרונים של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, אשר נרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. "שחררו את היד שלי! מה אתם חושבים שאתם עושים", נשמע חאשוקג'י באחת ההקלטות מהקונסוליה, לפי הדיווח המסתמך על גורמים ביטחוניים בטורקיה.

לפי הדיווח, בהקלטה בת 7 דקות נשמע העימות בין העיתונאי הסעודי לבין ארבעה חברי יחידת החיסול, באזור א' של חלוקת הוויזות בקונסוליה ב-2 באוקטובר. לאחר מכן, חברי הצוות לוקחים את העיתונאי לאזור ב' בקונסוליה, שם ממוקמים משרדי ההנהלה. בהקלטה מחלק זה נשמעים גם קולות של אלימות פיזית ועינויים.

בשלב זה של ההקלטות נשמעים מלבד חאשוקג'י שלושה אנשים נוספים. אחד מהאנשים שקולם זוהה בהקלטות הוא מפקד צוות החיסול לכאורה עבדול עזיז מוטרב. "בוגד! עוד יסגרו איתך חשבון", נשמע מוטרב בהקלטה כאשר חאשוקג'י נלקח לאזור השני של הקונסוליה, כך לפי הדיווח.

קולו של מוטרב נשמע גם ב-19 שיחות טלפון שנערכו באותו היום. הראשונה הייתה לסעוד אל-קטאני, מקורב ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן, אשר לפי דיווחים פיקד על הרצח באמצעות סקייפ.

לאחר ההקלטות בהן נשמעים הוויכוחים והאלימות נשמע שקט מוחלט במשך שעה ורבע. לפי הדיווח, הרשויות הטורקיות מאמינות כי זה השלב בו צוות החיסול החל להוציא אל הפועל את מבצע שיבוש הראיות. לאחר מכן נשמעים שלושה פקידים סעודים יורדים במהירות במדרגות ונועלים את אחת הדלתות.

בהמשך קול נוסף נשמע אומר: "זה מפחיד ללבוש בגדים של אדם שהרגנו לפני 20 דקות". ככל הנראה מדובר בקולו של אחד מחברי הצוות מוסטפא אל-מדני. מדני נשמע אומר כי הוא מתכנן לצאת מהקונסוליה ככפיל של חאשוקג'י. בהמשך ההקלטה טען אל-מדני כי נעליו של חאשוקג'י לא תואמות את מידותיו, וצוות החיסול נשמע מאפשר לו להשאר עם נעליו שלו. בנוסף, נטען בדיווח כי לרשויות בטורקיה אין הקלטות ממבנה אחר בקונסוליה, בו על פי החשד בותרה גופתו של העיתונאי.