חפש
Languages

״הצלתי ילדים, והגעתי לשפל״: תיעדה אלימות בגן ונותרה בלי עבודה

סייעת בגן במועצה אזורית מטה יהודה תיעדה את הגננת מתנהגת באלימות כלפי הילדים. היא מסרה את התיעוד – ומצאה את עצמה בלי הגנה ובלי עבודה. המועצה: "מצרים על הטענות" | סיפורים מכאן
תומר ממיה
23 בנובמבר 2018
12:24

לפני שנתיים התחוללה סערה במועצה בדרום הארץ, סערה שכל המעורבים בה העדיפו לקבור, וכנראה שהיו מצליחים לולא ו', סייעת בגן הילדים המקומי, לא הייתה מדברת. חמושה בהוכחה מצולמת להתנהגות האלימה של הגננת כלפי הילדים בגן, ו' הייתה בטוחה שכל מה שעליה לעשות זה לגשת למשטרה ולדווח, אך בעקבות מעשיה מוצאת את עצמה ו' בלי עבודה.

"פשוט ראיתי אותה תופסת ילדה בראש, סותמת לה את האף והפה ומנערת אותה", מספרת ו' על התנהגות הגננת כלפי אחת מילדות הגן.

עוד לפני שהספיקה להגיש תלונה נגד הגננת, מתבקשת ו' על ידי המועצה להגיע מיד למנהל החינוך. היא בטוחה ששם ירצו לראות את הסרטון שצילמה ולפעול נגד הגננת, אבל להם היו תוכניות אחרות. במקום שהמועצה תזדעזע מהממצאים, הם מנסים להפחיד את ו' ויותר מזה, הם מנסים למשוך זמן כדי לא לדווח על המקרה למשרד החינוך.

כבר באותה פגישה נרמז לגבי עתידה של הסייעת במועצה. למחרת בבוקר ו' מקבלת טלפון מראש מנהל החינוך במועצה, שבניגוד למנהלת הגיל הרך מאיץ בה ללכת למשטרה, וכך היא עושה. הגננת אכן נעצרת, אבל המועצה לא מתכוונת לוותר. ו' מקבלת מכתב הזמנה לשימוע, ובו לטענת הסייעת שואלים אותה מדוע לא סגרה את הנושא מול המועצה ופנתה למשטרה: "אף אחד לא ביקש לראות את הסרטונים".

בזמן שו' מושעית מן הגן, המועצה דואגת להיפגש עם ההורים כדי להבהיר שהתיק נסגר והגננת יכולה לחזור לגן. עד כדי כך שמשטרה נאלצת להוציא מכתב רשמי: "התיק עוד רחוק מלהיסגר והגננת עדיין חשודה". וזו שדיווחה על המעשה? היא תיאלץ למצוא מקום אחר. "אני בינתיים תלויה באוויר, בלי משכורת, בלי שום דבר. זה לא קל. הגענו ממש לשפל", אומרת ו'.

המועצה בתגובה: "ההליך תלוי בבית הדין לעבודה"

 ממועצת מטה יהודה נמסר: "ההליך כולו תלוי ועומד בבית הדין לעבודה ובירורו טרם הגיע לכדי סיום. כתב ההגנה שהגישה המועצה מדבר בעד עצמו ואין לנו אלא להצר על טענותיה של הסייעת.