חפש
Languages
מזוודות הכסף הקטרי שהועברו לרצועה

דיווח: קטר תעביר בתחילת החודש את חלקו השני של המענק לרצועה

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח מפי מקורות בחמאס כי קטר כבר החלה בהליכים לשם העברת הכסף, שמתוכננת לתחילת החודש הבא. לפי העיתון, חמאס קיבל התחייבות שהכסף הקטרי יחודש ויעמוד על 160 מיליון דולר במשך חצי שנה - בהנחה שהרגיעה תימשך
רועי קייס
24 בנובמבר 2018
10:40

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח הבוקר (שבת) מפי מקורות בחמאס כי בתחילת החודש הבא קטר צפויה להכניס לרצועת עזה את החלק השני של המענק הכספי וכבר החלה בהליכים לשם העברתו. לפי העיתון, קטר התחייבה לחמאס שהכסף הקטרי יחודש ויעמוד על 160 מיליון דולר במשך חצי שנה, המיועדים לחשמל, למשכורות הפקידים האזרחיים ולמשפחות נזקקות. כל זאת, בהנחה שהרגיעה ברצועה תימשך והצדדים ימשיכו לעמוד בהבנות.

בתוך כך, מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה שיבח הבוקר את איראן ואמר כי היא חוצה את הקווים האדומים שמתווה ארצות הברית, ותומכת בהתנגדות "על אדמת פלסטין בכלל, ועל אדמת עזה בפרט". בנאום מעזה ששודר על מסך וידאו בוועידת האחדות האסלאמית בטהראן, טען הנייה כי הוועידה נערכת בזמן "ניצחון ההתנגדות על אדמת פלסטין המבורכת". לדבריו, מדובר בניצחון ביטחוני, צבאי ופוליטי נגד האויב, שיש לו היבטים רבים. בוועידה משתתף גם נשיא איראן, חסן רוחאני. הנייה גם הודה למנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי ח'מינאי, על קיום הוועידה.

הנייה הוסיף בדבריו כי יש לאסור בחוק כל אקט של נורמליזציה כלכלית, פוליטית, תרבותית וספורטיבית עם ישראל ויש לפעול כדי למנוע ממנה לחדור לתוך "האומה שלנו". הנייה ציין כי העם הפלסטיני לא יאפשר לעסקת המאה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להתממש. עוד אמר כי אין לטראמפ זכות לתת לישראל אף פיסת אדמה מפלסטין, והוא לא יוכל לתת לה את ירושלים.

זכות השיבה, לדברי הנייה, היא זכות קדושה שאין לוותר עליה. בעניין ירושלים אמר כי ישראל מוציאה לפועל תכנית מקוללת נגד העיר, וכי יש לאמץ אסטרטגיה כדי להגן עליה. הוא הדגיש את הצורך לאחד את המאמצים הערבים והאסלאמיים למען הסוגיה הפלסטינית ולהחזיר אותה לקדמת הבמה, וכי יש להתגבר על המזימות שנועדו להביא לחיסולה.


בנאום הפתיחה בוועידה, אמר נשיא איראן חסן רוחאני כי ארצות הברית מעוניינת לשעבד את האזור ואת העולם: "הסכסוך עם ארצות הברית קיים כבר זמן רב, במשך עשרות שנים. המערב רוצה שהמדינות ילכו בדרך שהוא מתווה". רוחאני אמר כי אחת ההשלכות של מלחמת העולם השנייה הייתה "כינונו של הגידול הסרטני שנקרא 'ישראל' באזור, כדי לערוב לאינטרסים של המערב בו. זה הביא לגירוש העם הפלסטיני מבתיו, למעשי טבח שבוצעו נגדו, לביזה ולעושק במשך שנים רבות".

בהמשך, עקץ רוחאני את ארצות הברית ברקע הניסיון של הנשיא דונלד טראמפ להגן על ההנהגה הסעודית בפרשת רצח העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י: "אם ארצות הברית בוטחת בעמי האזור ובממשלותיהם, אז למה היא אומרת שהנוכחות של אדם מסוים ושל שלטון מסוים במדינה הוא דבר חשוב מאוד כדי להגן על היישות הציונית?". רוחאני אמר כי "למוסלמים אסור לחשוש ממי שכורת ברית נגדם. בזירת הלחימה – הניצחון יהיה שלנו ולפעמים של האויב. אך בסוף המוסלמים ינצחו ללא ספק". הוא הוסיף כי העולם לא רוצה שהם יהיו מאוחדים, אך עליהם לא להיכנע בפני אף אחד - חוץ מהאל: "אחדות העולם האסלאמי צריכה להיות סוגיה אסטרטגית ולא רק של פרק זמן מסוים".


סגנו של מזכ"ל חיזבאללה, השייח' נעים קאסם, אמר בנאומו בוועידה בטהראן כי הסנקציות האמריקניות נגד איראן לא יאלצו אותה להפסיק לתמוך בהתנגדות ולהפסיק לתמוך בפלסטין. קאסם הוסיף כי "כל מי שהיה בעד ההתנגדות וציר ההתנגדות, הוא גם בעד האחדות, במילים ובמעשים. משמעות האחדות היא לעמוד לצד ההתנגדות בפלסטין, לצד חיזבאללה ולצד סוריה של בשאר אל-אסד כדי שהיא תחזור להיות יציבה". הוא גם ציין כי ארצות הברית, ישראל וסעודיה התלכדו יחדיו נגד פלסטין ונגד ירושלים. לדבריו, האחדות סביב ירושלים צריכה להיות, בין השאר, גם בעמידה לצד העם בתימן נגד התוקפנות שמתבצעת נגדו.